Dün sizlerle paylaştığımız haberimizde Google‘ın artık Alphabet adını verdikleri yeni yapının bir parçası olduğunu belirtmiştik.Peki Google gibi bir devin de içinde bulunduğu bu yapı nedir,nasıl kurulmuş ayrıntılı bir şekilde sizlere anlatacağız.

google alphabet

Alphabet Nedir ?

İçinde arama motoru devi Google‘ında yer aldığı ve bugüne kadar Google adı altında yürütülen tüm projelerin ve bundan sonraki projelerinde tek çatı altında toplandığı şirkettir.Google tarafından kurulan bu şirketin CEO’su Google kurucularından olan Larry Page; şirket başkanı ise bir diğer Google kurucularından olan Sergey Brin.

Şirket ismi olarak neden Alphabet ?

Yapılan açıklamaya göre, Türkçede “Alfabe, Abece” kelimelerine karşılık gelen “Alphabet”in; insanlık tarihindeki en önemli yeniliklerden biri olan “dili, lisanı” ifade etmesi ve Google’ın arama indeks işleminin merkezini oluşturması sebepleriyle yeni şirket adı için uygun görülmüştür. Aynı zamanda “Alpha”kelimesinin “yatırımın geri dönüşü” ifadesini temsil etmesi de şirket ismi için tercih etmelerindeki bir başka neden olarak belirtiliyor.

resmi website adresi de oldukça ilginç ; abc.xyz

Google’a ne olacak ?

Google varolan işleyişine devam edecek fakat Google’ın CEO koltuğunda değişiklik oldu.Artık CEO uzun süredir Android biriminde gördüğümüz ve birçok alanda oldukça başarılı çalışmalara imza atan Sundar Pichai oturacak.

Alphabet’in bir alt markası olarak işlevine devam edecek olan Google’ın altında ise;

  • Arama
  • Reklam
  • Haritalar
  • YouTube
  • Android
  • Uygulamalar

gibi ürünler yer alacak.

 

Etiketler:,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 11 Ağu 2015

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar