Apple 16inç MacBook Pro ’yu Tanıttı! Apple yeni ve profesyonel dizüstü bilgisayarı 16inç ekrana sahip MacBook Pro’yu tanıttı. Yeni MacBook Pro’nun Türkiye fiyatı, CPU, GPU ve diğer özellikleri hakkındaki detaylı bilgi haberimizde.

Apple dendiğinde akla gelen ilk ürünlerden biri olan MacBook Pro’nun yeni bir versiyonu tanıtıldı. 16 inç olan yeni sürümün donanımsal özellikleri çok yüksek seviyede. Apple kendisine olan güvenini resmi sitesinde yer alan açıklamasıyla da kanıtlıyor.

“Sınır tanımayanlar ve dünyayı değiştirenler için tasarlandı. Yeni MacBook Pro, bugüne kadar yaptığımız en güçlü dizüstü bilgisayar. Büyüleyici 16 inç Retina ekran, süper hızlı işlemciler, yeni nesil grafik teknolojileri, bir MacBook Pro’da bugüne kadar sunulan en yüksek pil kapasitesi, yeni Magic Keyboard ve devasa depolama alanıyla üst düzey kullanıcılar için üst düzey bir dizüstü bilgisayar.”

En Büyük Retina Ekran

Apple 16 inç MacBook Pro’yu Tanıttı!

Apple 16 inç MacBook Pro

İşletim sistemi olarak Apple’ın kendi ürettiği MacOS’u kullanmaya devam eden firma donanımsal güç açısından kendine oldukça güveniyor. Yeni MacBook Pro şimdiye kadar üretilen en büyük Retina ekrana sahip. 3072×1920 çözünürlüğe ve 226 ppi ile daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip 16 inç Retina ekran, bu özellikleriyle daha iyi bir görüntü kalitesi sunuyor. Profesyonellerin yoğun ilgi gösterdiği özelliklerden biri olan ekran hakkında Apple’ın resmî sitesinde şu cümleler yer alıyor;

“Yeni MacBook Pro büyüleyici bir 16 inç Retina ekrana sahip. Bu, bir Mac dizüstü bilgisayarda bugüne kadar sunulan en büyük Retina ekran. Işıklı alanların muhteşem görünmesi ve parlak beyazlar için 500 nit parlaklık sağlarken sıvı kristal moleküllerin hassas foto-dizilimi sayesinde çok koyu siyahlar sunuyor. P3 geniş renk yelpazesi ile görseller ve videolar son derece canlı ve gerçekçi bir hale geliyor. Böylece nerede olursanız olun çalışmalarınızı mümkün olan en iyi ışıkta görüyorsunuz.”

Yüksek Hızlı İşlemciler ve Geniş Depolama Alanı

Yeni MacBook Pro işlemci olarak Intel i9 işlemciyi kullanıyor. 8 çekirdeğe sahip olan işlemci 16 adede kadar iş parçacığını termal tasarım sayesinde daha düşük ısılarda ve yüksek performansını koruyarak gerçekleştirebilir. 5.0 GHz’e kadar Turbo Boost özelliğine sahip olan yeni işlemci, hız ve iş yükünü sırtlanma konusunda da güven veriyor. Ayrıca yeni MacBook Pro 64 GB’a varan bellek desteğiyle birlikte geliyor.

GPU konusunda gücünü AMD’den alan yeni MacBook Pro’da AMD Radeon Pro 5000M serisi grafik işlemcileri yer alıyor. Kullanıcılara render ve benzeri işlemler konusunda fazlasıyla hız sağlayacak olan grafik işlemci de farklı seçeneklerle sunuluyor.

Yeni MacBook Pro 8 TB’a kadar olan depolama alanına ve 6 hoparlörlü ses sistemine sahip. Ancak Türkiye’de temel depolama alanı konusunda 2 seçeneğe sahip. 512 GB ve 1 TB olan ürünleri birbirleriyle karşılaştırmak için Apple’ı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

16 inç MacBook Pro’nun Türkiye Fiyatı

21 bin 499 TL ve 18 bin 299 TL fiyat etiketine sahip iki ayrı ürün söz konusu. Bu ürünlerin içeriğine bakacak olursak;

Daha uygun fiyatlı olan 18.299 TL etiketli ürün içerisinde 6 çekirdekli 9’uncu nesil Intel Core i7 işlemci, 16 GB RAM, 4 GB AMD Radeon Pro 5300M grafik birimi ve 512 GB SSD bulunduruyor.

Daha gelişmiş özelliklerle sunulan ve 21.499 TL fiyat etiketine sahip olan ürün içerisinde 8 çekirdekli 9’uncu nesil Intel Core i9 işlemci, 16 GB RAM, 4 GB AMD Radeon Pro 5500M grafik birimi ve 1 TB SSD bulunduruyor.

Eğer donanımları tamamen geliştirip ürünü o şekilde almak isterseniz fiyat 52.000 TL’ye yükseliyor.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar