2020 yılının sonlarına doğru çıkacak olan yeni oyun konsolu için oyuncular şimdiden heyecanlanmış durumda. Ancak Playstation 5, Playstation 4’e kıyasla bize neler sunacak? Detaylar haberimizde.

Herkesin gelişmeleri merakla takip ettiği Sony’nin yeni oyun konsolu Playstation 5 hakkında gün geçtikçe yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Yapılan açıklamalar ve sızıntılar ise oyun severlerin heyecanını giderek artırıyor. Fakat oyuncuların bu heyecanı giderebilmeleri için yaklaşık 1 sene kadar beklemeleri gerekiyor.

Sony, Wired isimli bir dergiye Playstation 5’in donanımsal özelliklerinden bahsetti. Playstation 5’in, Playstation 4’e göre ne gibi donanımsal geliştirmeler aldığına birlikte bakalım.

Playstation 5 Yoluna AMD ile Devam Edecek!

İşlemci konusunda Sony yoluna AMD ile devam edecek. AMD Ryzen serisi ile çıkış yakalamıştı. Playstation 5’te AMD’nin Zen 2 mimarili işlemcisinden faydalanacak. Zen 2, 8 gerçek, 16 izlemci çekirdeği bulunan çok güçlü bir işlemci olarak dikkat çekiyor. Playstation 5’e sunacağı güç uzun süre konuşulacak gibi.

Grafik Kartı

Playstation 5’te, Playstation 4 serisi gibi AMD GPU’larından güç alacak. Ancak bu kez AMDnin Navi serisi tarafından yönetilecek. AMD’nin RX 5700 ve RX5000 ekran kartlarının kullanılma ihtimali yüksek. Nvidia’nın RTX teknolojisinin ötesine geçemeyecek olsa da PS5’in görüntü kalitesini küçümsemek hata olacaktır.

Sony yöneticileri Playstation 5’in 8K görüntü kalitesi sunacağını belirttiler.

Yüksek Hızlı SSD

Yükleme ekranlarının süresini inanılmaz derecede kısaltan bir SSD kullanıldığından bahsetmiştik. Sony bu konuda yaptığı açıklamalarda Playstation 5’in en hızlı oyun konsolu olacağını iddia edecek kadar kendisine güveniyor. Bu SSD sayesinde yalnızca bekleme süreleri kısalmayacak. Playstation 5’te oyun yükleme hızının da saniyelerle ölçülebildiğini belirten Wired dergisi, oyuncuların heyecanını giderek artırdı.

Playstation 5 sahip olduğu bu özelliklerle bile oyun yapımcılarını yeterince memnun edebilir. Zira işlemciden, ekran kartından ve SSD’den gelen gücüyle gerek grafikler gerek ara sahneler konusunda oyun yapımcılarının elini kuvvetlendiriyor. Playstation 5’in çıkışı ile RDR 2 kalitesine sahip birçok oyun görmemiz mümkün olabilir. Oyun içindeki manzaraların keyfini doyasıya çıkartabileceğiz gibi duruyor.

Playstation 5 yeni özellikleriyle 2020 yılında sürekli gündemde kalacağının belirtilerini şimdiden veriyor. Oyuncuların gitgide yükselen beklentilerine Sony tarafının vereceği cevaplar merak konusu. Düzenli olarak açıklamalarda bulunan Sony, oyuncuların beklentilerini karşılayabilecek mi?

 

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar