Time dergisinde son 10 yılın en iyi teknolojik aygıtları listelendi. Tabii ki listenin içeriği tartışılır. Ama listeyi incelemekte fayda var. Detaylar haberimizde.

Time Dergisi

Time, haftalık bir haber dergisidir. Dünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden birisidir. Amerika merkezli derginin Avrupa sürümü Time Europe, eski adıyla Time Atlantic, Londra’da basılmaktadır. Time Europe, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’yı da kapsamaktadır.

İlk sayısını 1923 yılında yayınlayan Time dergisi, 1927 yılında başlattığı yılın kişisi ödülüyle tanınıyor. Ancak bu yıl son 10 yılın en iyi teknolojik aygıtları konulu bir liste yayınladılar. Tabii ki listenin içeriği tartışılır. Ama listeyi incelemekte fayda var. Sıralama yapılmamıştır.

10) Apple iPad (2010)

iPad (1.nesil) Apple tarafından iPad hattında ilk olarak tasarlanan ve pazarlanan bir tablet bilgisayardır. Cihaz bir Apple A4 işlemci, 9.7 inç dokunmatik ekran ve belirli varyantlarda hücresel şebekelere erişme olanağı sunuyor. iOS işletim sistemini kullanan iPad, müzik çalabilir, e-posta gönderip alabilir ve web’de dolaşabilir. Oyun oynamak ve referanslara erişmek, GPS navigasyon yazılımı ve sosyal ağ hizmetleri gibi diğer işlevler uygulamaları indirerek etkinleştirilebilir. Cihaz 27 Ocak 2010’da bir medya konferansında ilan edildi ve açıldı.

9) Tesla Model S (2012)

Tesla Model S, Tesla Motors tarafından 2012 yılından beri üretilen beş kişilik bataryalı elektrikli (BEV) lüks sedan otomobil modelidir. Dünyanın en çok satan ikinci bataryalı elektrikli otomobili olan araç Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Çin, Hollanda, Kanada, Danimarka, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde 60, 60D, 70D, 85, 85D ve P85D olarak 6 farklı donanım seçeneği ile satılmaktadır.

8) Raspberry Pi (2012)

Raspberry Pi Birleşik Krallık’ta Raspberry Pi Vakfı tarafından okullarda bilgisayar bilimini öğretmek amacılığıyla geliştirilmiş kredi kartı büyüklüğünde tek kartlı bir bilgisayardır. Fiyatı modeline göre değişiklik gösterir ve 5$ ile 35$ arasındadır. Raspberry Pi 2 modeli Şubat 2015’te çıkmıştır. sonraki model Raspberry Pi Zero, Kasım 2015’te çıkmıştır. Son model olan Raspberry Pi 3 ise Şubat 2016’da çıkmıştır.

7) Google Chromecast (2013)

Chromecast, Google tarafından geliştirilen dijital medya oynatıcı cihaz. HDMI ile televizyona bağlanan donanım Google Cast ailesinin alt ürünüdür. İçeriği akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya PC’nizden TV ekranınıza aktarabilmek için kullanılan basit bir medya akış aygıtıdır. Genel olarak, Chromecast WiFi ağınızın avantajını kullanır ve TV ekranınızda bunları oynatır. Bununla birlikte, Chromecast’teki Misafir Modu, WiFi şifrenizi vermek istemediğiniz kişilerin doğrudan içerik atamasına izin verir. Chromecast olarak adlandırılan ilk cihaz 2013 yılında piyasaya sürüldü.

6)DJI Phantom (2013)

Phantom 1 DJI tarafından sunulan ilk drone. Yanında stabilizasyon için gimbal ile gelmiyor. 2 tane uçuş kontrol modu  ile geliyor. Bunlar pozisyon sabitleme ve akıllı oryantasyon kontrol.
Phantom 1’i kontrol etmek ve pozisyon sabitlemek şaşırtıcı derecede kolay. Fotoğraf ve video işi ile uğraşanlar için güzel bir çözüm.

5) Amazon Echo (2014)

amazon echo, sesinizi kullanarak kontrol edebileceğiniz popüler bir hands-free akıllı hoparlördür. ‘Akıllı’ olduğu için, normal müzikle uğraşmaktan ziyade farklı görevler için kullanımı amaçlanmıştır. akıllı ev ışıklarını kontrol etmek ve daha fazlasını yapmak için kullanabilirsiniz.

4) Apple Watch (2015)

Apple Watch, son derece ‘dakik bir saat’ olarak tanıtıldı.  Bunlar Tim Cook’un kendi sözleri ki aslında günümüzde dakik olmayan saat var mı, sanırız yok. Apple Watch’un bir saat olmanın ötesinde işlevi kişisel bir iletişim cihazı olması ve bunun yanı sıra sağlık ve fitness konusunda asistanlık yapabiliyor olması. Apple Watch kullanıcısının isteği doğrultusunda kolaylıkla özelleştiriliyor. Kullandığı uygulamalarla sahibini dış dünyaya daha farkındalıklı bir statüye sokabiliyor.

3) Apple AirPods

“AirPods, kulaklık kullanma alışkanlığınızı tamamen değiştirecek. AirPods, şarj kutusundan çıktığı an açılır ve iPhone, Apple Watch, iPad veya Mac’inize anında bağlanır.1 Kulağınıza taktığınız anda otomatik olarak çalmaya başlar, çıkardığınızdaysa duraklar. Ses düzeyini ayarlamak, şarkıyı değiştirmek, arama yapmak ve hatta yol tarifi almak için iki kez dokunarak Siri’yi etkinleştirmeniz yeterlidir.”

2) Nintendo Switch

Nintendo Switch, hibrit özellikli ve mobil oyun konsolu olarak dikkat çekiyor. Hem bir tablete sahip olup taşınabilir bir oyun konsolu haline gelebilen Switch, hem de Switch Dock adını taşıyan aparatı ile sabit bir oyun konsolu konumuna gelebiliyor.

1) Xbox Adaptive Controller

Xbox Adaptive Controller, üzerinde birkaç düğme ve büyük yastıkları bulunan büyük beyaz bir ana üniteye sahip. Dokunmatik yüzeyi ile kontrol edilebilen bir ürün. Ancak arkasında ve yanında bulunan bir çok ekstra giriş portu ile ek kontrolleri sağlayabiliyor. Bunu en iyi şekilde aşağıdaki videoda anlatmışlar.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar