En Çok Satılan 10 Oyun Konsolu! Teknolojik gelişmelerin çok hızlı yaşandığı son 30 yılda oyun sektörü de hızla gelişti. Bu gelişmeyi sağlayansa tabii ki oyun konsolları. Oyun oynamak için özel olarak üretilmiş bu platformlar her zaman oyunseverlerin ilgisini çekmiştir.  En çok satılan 10 oyun konsolu haberimizde.

Playstation Portable

PlayStation Portable

Namıdiğer PSP, Sony’nin 12 Aralık 2004’de çıkardığı taşınabilir oyun konsolu. En büyük özelliği taşınabilir olmasıydı tabii ki. Ama Sony yalnızca bu özelliğini kullanarak konsolu pazarlayamazdı. Çıkardığı oyunlarla da PSP’yi hızla en çok satılan konsollar listesine yerleştirdi. Playstation Portable oyuncularının oynamayı en çok sevdiği oyunlar olarak şunları sayabiliriz; God of War: Chains of Olympus, Grant Theft Auto: Chinatown Wars, Shin Megami Tensei: Persona 3 Portable. Artık üretilmiyor olsa da PSP hayranlarının sayısı hala bir hayli fazla. Ve Playstation Portable’ın satış saysına gelecek olursak 80 milyon adet satıldığını söyleyebiliriz.

9. GameBoy Advance

Gameboy Advance

Gameboy Advance

Listemizin dokuzuncu sırasında yine bir taşınabilir oyun konsolu görüyoruz. 21 Mart 2001 tarihinde piyasaya sürülen Gameboy Advance 81,51 milyon adet sattı. Kendisine ilk 10 içerisinde yer bulmayı başaran başarılı oyun platformlarından biri olarak adını tarihe yazdırdı. Gameboy Advance’deki en popüler oyunlar olarak şunları sayabiliriz; The Legend of Zelda: A Link to the Past, Tony Hawk’s Pro Skater 2, Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3

8. XBOX 360

XBOX 360

XBOX 360

Çok büyük beklentilerle çıkan bu konsol aslında başta kullanıcılarını bir hayli üzmüştü. Bozuk çıkan konsol için en büyük sıkıntı 3 Kırmızı Işık sorunuydu. Hatta kullanıcılar bu problemi Three Red Lights of Death (Ölümün Üç Kırmızı Işığı) olarak tanımlıyorlardı. Microsoft’un izlediği kullanıcı dostu politikayla marka ayakta kalmayı başardı. Aksi halde XBOX serisini bugün göremeyebilirdik. XBOX 360’ın üretimi artık yapılmıyor olsa bile tüm aksiliklere rağmen 85 milyon adet satmayı başardı. XBOX 360 için sayabileceğimiz popüler oyunlar : Grand Theft Auto IV ve BioShock

Three Lights of Death Hatası

Three Lights of Death Hatası

7. PlayStation 3

Playstation 3

PlayStation 3

Playstation markası dünya genelinde günümüzün en popüler oyun konsolu markası olarak kabul görüyor. Playstation 3 de bunda katkısı olan konsollardan biri. 11 Kasım 2006 yılında piyasaya sürülen PS3, 88 milyon adet satıldı. Tabii ki ürün artık üretilmiyor ancak birçok popüler oyunun hala keyfinin çıkarılabildiği bir konsol. Bu oyunlara bakacak olursak, GTA IV, Uncharted 2: Among Thieves gibi oyunları sayabiliriz.

6. PlayStation 4

Playstation 4

PlayStation 4

Playstation markasının hala satışta olan tek oyun konsolu. 15 Kasım 2013’de piyasaya sürülen oyun konsolu kendine özel çıkan oyunlarla bir hayli oyuncunun dikkatini üzerine çekmişti. PS4 modelinin eski versiyonlarındaki gibi Slim modelinin üzerine ayrıca bir de PS4 Pro modeli de mevcut. Bu modelde ekstra özelliklerin olduğunu belirtmemiz gerek. Üretimi hala devam eden PS4 an itibariyle 100 milyon barajını geçen 3. Playstation oldu. Ayrıca 100 milyon barajına en hızlı ulaşan oyun konsolu olma rekorunu da elinde bulunduruyor. En popüler oyunları ise Red Dead Redemption 2, Grant Theft Auto V, The Last of Us Remastered, God of War, Uncharted…

5. Nintendo Wii

Nintendo Wii

Nintendo Wii

19 Kasım 2006’da piyasaya sürülen Nintendo Wii 101 milyon adet satmayı başardı. Artık üretimde olmayan Wii kendine has tasarımıyla ve oynanış konusunda sunduğu yeniliklerle çoğu oyunseverin sahip olmak istediği bir konsoldu. Nintendo Wii’nin en popüler oyunları Super Mario Galaxy, Super Mario Galaxy 2, The Legend of Zelda: Twilight Princess.

4. PlayStation

Playstation

PlayStation

Sony’nin çıkardığı ilk Playstation listemizde 4. Sırada yer alıyor. 3 Aralık 1994’de raflarda kendine yer bulmaya başlayan konsol uzun yıllar oyunseverlere hizmet etti. Üretim kalkmasına rağmen 102,5 milyon adet satmış olması ne kadar başarılı olduğunun kanıtı. Tony Hawk’s Pro Skater 2, Tekken 3, Gran Turismo gibi nostaljik duygular canlandıran bu konsol şimdilerde yalnızca eskileri yad etmek istendiğinde kullanılıyor.

3. Game Boy/Game Boy Color

Game Boy/Game Boy Color

Game Boy/Game Boy Color

Nintendo’nun çıkartmış olduğu taşınabilir oyun konsolu zamanının en başarılı teknolojik aygıtlarından biriydi. 21 Nisan 1989 yılında piyasaya sürülen bu ürün 118.69 milyon adet satmayı başardı.  En popüler oyunları En Popüler Oyunları: Metal Gear: Ghost Babel (Metal Gear Solid), Super Mario Bros. Deluxe, The Legend of Zelda: Oracle of Ages

2. Nintendo DS

Nintendo DS

Nintendo DS

21 Kasım 2004 tarihinde Nintendo tarafından çıkartılan konsol hem oynanış olarak hem de oyunlar olarak önemli bir yere sahip. Kendine özel bir kalemle çıkan Nintendo DS artık üretimde olmamasına rağmen  154,02 milyon adet satarak listede 2. sırada kendine yer buldu. En Popüler Oyunları: Grand Theft Auto: Chinatown Wars, Flipnote Studio, Chrono Trigger

1. PlayStation 2

PlayStation 2

PlayStation 2

Şu ana kadar çıkan oyun konsolları arasında en çok satan konsol. 159 milyon adet satılan bu konsol oyun tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Oyun, oynanış, donanım açısından döneminin en iyisiydi. 4 Mart 2000 tarihinde bayrağı Playstation 1’den devralan PS2’nin rekoru ancak bu yıl kırılabildi. Artık üretimde olmayan bu efsanenin en popüler oyunları arasında Tony Hawk’s Pro Skater 3, Grant Theft Auto III, Resident Evil 4 ve daha niceleri bulunuyor.

Sizlerle birlikte zamanda yaptığımız bu nostaljik yolculuğun sonuna geldik. Bakalım ilerleyen günlerde PS5 ve XBOX tarafında neler göreceğiz? Acaba yeni bir platform tüm beğenileri kendi üzerinde mi toplayacak? Başka bir yazımızda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar