Google Allo, mesajlaşma uygulamaları içerisinde sıradaki büyük ağabey olabilir mi? Belki olabilir. Geçmişte, bu tür Whatsapp veya Line gibi rakiplerinden en az birini kullanmışızdır. Allo’nun ise bunlardan bir kaç fonksiyonel farkı var. Aslında güzel fark ve özellikler olsa da bunlar kullanıcı kitlelerine olumlu yansır mı göreceğiz. Bu özelliklerden bahsettiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Profilo Ekmek Yapma Makinesi İncelemesi

İnsanlar genelde en iyi olanı değil, alışık olduklarını devam ettirme eğilimindedirler. Yani whatsapp çok vazgeçilir gibi midir bilemiyorum. Sonuçta mesajlaşma uygulamalarında bilinen bir etki vardır. O da, “Çoğu kişi orda ise geri kalan herkes de oraya gider”.  Google Plus‘ın tutunmaya ramak kala Facebook’a kaybetmesinin en büyük sebebi de buydu. Google Plus bana kalırsa çok güzel ama insanların çoğu Facebook’tan vazgeçemedi diye Google Plus’ı seçenler de daha az aktif olamaya veya bırakmaya başladılar. Peki bu Google Allo için de geçerli olacak mı yoksa Allo tabuları yıkacak mı? Göreceğiz.

Şimdi Google Allo kullanırken karşılaşabileceğiniz durumlar için bazı ipuçlarından, püf noktalarından ve ayarlardan bahsedeceğiz. Bu sayede Google Allo kullanmayı öğrenirken daha rahat olabileceksiniz.

Google Allo Kişi Engelleme

Rahatsız olduğunuz bazı kişilerden mesaj almak istemiyorsanız engelleyebilirsiniz. Bunu da ayarlamak için kişi ile yaptığımız sohbet penceresine giriyoruz ve sağ üstteki profil resmine tıklayıp sohbet ayrıntılarına giriyoruz. Turuncu renkli Engelle butonuna basıyoruz. Bu kadar.allo-engelleme

Google Allo Profilinizi düzenleme

Bir profil resmi ve adınızı ekleyebilir, düzenleyebilirsiniz. Google Allo profilleri kurulurken boş oluyor. Uygulamayı kurarken profil kurmak çok kolay. Ama sonradan düzenlemek isterseniz, Resim veya isminizi değiştirmek isterseniz, Profilinizi düzenlemek için sol üst taraftaki menü düğmesine dokunun ve açılan yan pencereden Profil’e dokunun. açılan pencerede sağ üst köşedeki düzenleme düğmesine (yani kalem) dokunun. Adınızı yazın, kamera simgesinden de fotoğraf seçin ve kaydedin. Bu kadar.

allo-profil-duzenleme

Bir kelime ile mesaj arama

Aslında çok kullanışlı ve işe yarar bir özellik. Bir mesajın içindeki bir konuşmayı bulmak bazen neredeyse imkansızdır. Siz o konuşmada geçen anahtar kelimelerden bazılarını en üstteki arama çubuğuna yazıyorsunuz ve o an Allo sizin için buluyor. Whatsapp’ın da bu özelliği sonradan gelmişti.

Not: Arama çubuğu şimdilik Android üzerindeki Google Allo sürümleri için geçerlidir.

allo-arama

Allo bildirim sesini değiştirme ve her kişiye özel bildirim sesleri ayarlama

Eğer ki bazı özel kişilerden gelen mesajlar sizin için önemli ise, onlara özel bir bildirim tonu ayarlayabilirsiniz. Bu sayede bir mesaj geldiğinde özel kişilerinizden gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Bunu ayarlamak için kişi ile yaptığımız sohbet penceresine giriyoruz ve sağ üstteki profil resmine tıklayıp sohbet ayrıntılarına giriyoruz. En altta bildirim Sesi kısmından istediğiniz bildirim sesini seçip kaydedebilirsiniz. Bu sayfada, ayrıca kişinin profil resmi, ismi ve telefon numarasını da görmek mümkün.

allo-ozel-bildirim-sesi

Google Assistant ile kişisel bilgilerinizi bulun

Google Asistant bir arama aracından daha fazlasıdır. Yaklaşan uçuşlarınızı ya da dün aldığınız e-postalarınız gibi kişisel bilgileri bulmak için size yardım edebilir. Siz sadece Asistana sorun ve o sohbet kutusunda bunları görüntülesin. Bunu yapmak için sohbet çubuğuna yazın veya mikrofon simgesine dokunup konuşun.

mail

Google Allo hesabını kaldırmak veya Google Allo hesabını değiştirmek.

Google Allo, otomatik olarak telefonunuzdaki Google hesabınıza bağlanır. Ancak bunu istemezseniz ya da farklı bir hesaba geçiş yapmak isterseniz kolayca bu hesabı kesebilirsiniz. Bunun için, sol üst taraftaki menü düğmesine dokunun ve Ayarlar kısmına bastıktan sonra Google hesabı kısmındaki Bağlantıyı Kaldır butonuna basın. Bu kadar.

allo-baglanti-kesme

Allo ile hatırlatmalar ve alarmlar kurmak

Bunu ayarlamak için Asistanınıza “20 dakika sonra köpeğimi gezdireceğim, bana hatırlat” demeniz yeterli. 20 dakika sonra size mesaj atıyor ve “size hatırlatmamı istemiştiniz” gibisinden cevap veriyor. Aynı şekilde takvim, etkinlik ve davetiyeler için de yapılabilir.

allo-alarm-ve-hatirlatma

Allo ile Oyun oynamak

Asistanınıza oyun oynamak istediğinizi belirtmek için “oyun” diyorsunuz. Tabi size ne tür oyun istediğinizi soruyor ve seçtikleriniz arasından ikili oynanan basit ama eğlenceli oyunlar açıyor. Sohbet penceresi üzerinden oynayıp boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz.

allo-oyun

Yazar Hakkında

{Bubitekno}info@bubitekno.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar