Profilo Ekmek Yapma Makinesi inox PBM0990X model olan ürünü indirimleriyle birlikte uygun bir fiyata almıştık. Bir yıla yakın zamandır kullanıyoruz. İki kişilik küçük bir aileyiz. Bu ekmek yapma makinasını alma sebebimiz, ekonomi yapmaktan ziyade ne yediğimizi bilmek istememizdendir. Katkısız, ilaçsız ve içine istediğimizi koyabileceğimiz bir ekmek her şeye bedel geldi bize. Öncelikle makinenin özelliklerinden bahsedip, avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Ardından da ilerleyen zamanlarda ekmek yapma makinesi ile pişirdiğimiz ekmeklerden görseller vereceğiz. İmkan olursa videosunu da çekip sizinle paylaşacağız.

Ev aletlerini akıllı yapan cihaz : LG SmartThinQ

Bu ekmek yapma makinesi ekonomi yapmamızı sağlar.

Hesaplayalım :

 • Öncelikle 900 gram demek 3 adet fırın ekmeği demektir. Fırın ekmeğinin en ucuzu 1 TL’dir. Üç ekmek 3 TL eder. Bunu aklınızda tutun.
 • 5 kg un 7,5-8 TL civarına geliyor. 900 gramlık ekmek için 600 gram civarı un kullanılıyor. Yani ekmek başına 1 TL civarı un maliyeti var.
 • 900 gramlık ekmek için 35 kuruş civarı elektrik harcıyor,
 • Bir yumurta 40 kuruş (Katmayabilirsiniz de, tercih ve zevk meselesi, besin değeri yüksek olsun ve tadını güzelleştiriyor diye biz katıyoruz),
 • Bir çay bardağı süt katalım (25 kuruş – Katmayabilirsiniz de, tercih ve zevk meselesi, biz katıyoruz).
 • Maya, şeker, su, yağ ve tuzun maliyeti de düşük zaten. (Şeker yerine bal katıyoruz, daha sağlıklı) Toplasan 35 kuruş civarına geliyor.
  Şimdi toplayalım ve sonuca ulaşalım,

Toplam Maliyet = 1 TL + 35 kuruş + 40 kuruş + 25 kuruş + 35 kuruş = 2,35 TL

Yani sonuç olarak çok daha temiz ve sağlıklı (Bal+süt+yumurta gibi besinler bu ekmekte ekstra olarak var) oluşunun yanında 3 kişilik bir aile için günlük 65 kuruşluk bir ekonomi yapılıyor.

Güç: 450 Watt

 • 900 gramlık bir ekmek için ortalama enerji tüketimi 30-35 kuruş civarlarına geliyor. Gayet makul bir değer. Kabaca Hesapladık.
 • 12 farklı program seçme özelliğine sahip
  Kek, Reçel, Buğday ekmeği, Yoğurma gibi birçok seçeneği var.
 • Maksimum hamur kapasitesi 900g
  3 farklı ağırlıkta ekmek pişirme ayarı: 500 gramlık, 700 gramlık, 900 gramlık
 • 3 farklı kızartma fonksiyonu: Beyaz ekmek, orta pişmiş ekmek, esmer ekmek
 • 13 saat öncesine kadar ayarlanabilen zamanlayıcı (Gece ayarla sabah sıcak sıcak ekmek ye, sabah ayarla akşam işten dönünce sıcak sıcak ekmek ye, ya da zamanlayıcı olmadan çalıştır, o hemen pişirmeye başlasın)
 • Kulplu yapışmaz yüzeyli pişirme kabı var.
  Gayet iyi, yapışmaz, temiz bir kabı var. Tam puan verdik biz.
 • Sıcak tutma fonksiyonu gibi daha birçok özelliği var.

Tüm bu avantajlarının yanında ekmek yapma makinelerinin dezavantajları da var.

 • 5 dakikacığınızı çalması; Günlük 5 dk ekmek yapma makinesine malzeme katmak için zaman ayırmanız gerekiyor. Gerçi çok eğlenceli geldiği için ve zaten hepi topu 5 dakikacık olduğu için insan umursamıyor.
 • Bu makinenin Yoğurma kolu hafif küçük gibi. Bu yüzden ekmeğin alt uç köşelerinde unlu küçük bölgeler kalabiliyor.
 • Çalışma sesinin yüksek oluşu. Ses konusunda başka marka ve modelleri de araştırmanızı tavsiye ederim. Şöyle açıklayalım, yoğurma süresi boyunca (Yaklaşık 30 dakika civarı) yoğurma için kolu çevirirken çamaşır makinesi gibi sesi size geliyor. Gündüz rahatsız etmiyor elbette. Fakat gece zamanlayıcıyı “sabaha ekmeğim hazır olsun” diye kurduktan sonra uyursanız, çalışmaya başladığında uykunuz ağır değilse uyandırır sizi. Çünkü sanah namazı civarlarında ortalık büyük bir sessizliğe büründüğü için makinenin sesi yüksekmiş gibi hissediliyor. Bizim mutfak kapısı ile yatak odası kapısı yanyana olduğu için uyandırıyor. Sizin mesafe ve ev yalıtımınız çamaşır makinesinin sesinden sizi rahatsız etmeyecek kadar varsa, bu makineden de rahatsız etmez.

Ekmek Yapma Makinesini Tavsiye Eder misiniz?

Genel itibari ile, bu üç dezavantaj dışında ekmek yapma makinemizden ve ekmeklerimizden memnunuz. Hem ekonomik oluşu, hem de sağlıklı ve temiz oluşundan dolayı tavsiye ederiz. Başka marka ve modellere ait makineleri de inceledikten sonra karar vermenizi de tavsiye ederiz.
Daha sonraki “Ekmek Yapma Makinaları” hakkındaki yazılarımızda, “Ekmek Yapma Makinesinde Ekmek Nasıl Pişirilir” ve “Ekmek Tarifleri” gibi görsel ve videolu konuları işleyeceğiz.ekmek-yapma-makinesi

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar