Türk Telekom 2020 yılı için çarpıcı verileri açıkladı. Türk Telekom kullanıcılarının 2020 yılındaki aylık data kullanım istatistikleri yayınlandı. Abone başı data kullanımı verileri iller bazındaki artışı da gözler önüne serdi. Türkiye genelindeki data kullanımının aylık bazda yüzde 44 arttığı ve 186.57 GB’ye ulaştığı görülüyor. Küresel bir sorun olan pandeminin de etkisiyle artan internet kullanımının Şırnak’ta, Türkiye ortalamasından fazla olduğu dikkat çekti. Şırnak’ta ikamet eden Türk Telekom kullanıcıları, abone başına 257.44 GB data kullanımı yaptılar.

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamalara göre upload miktarı da 2020 yılında bir hayli yükseldi. 2019 yılında aylık 9.29 GB olan abone başı upload miktarı, 2020 yılında yüzde 55 oranında artarak, 14,38 GB boyutuna ulaştı. Bu miktarın artmasında tabii ki pandeminin de etkisi yüksek. Ofislerin evlere taşınmasıyla birlikte dosya transferi miktarı da doğal olarak artış gösteriyor.

Şehir Bazında Data Kullanımı

turk-telekom-2020-yili-data-kullanim-verilerini-acikladi

Türk Telekom’un yayınladığı bilgiler arasında il bazında data kullanımlarının verileri de bulunuyor. Data kullanımının 2020 yılında en çok arttığı iller İstanbul, Malatya, Manisa ve Muğla oldu. Bu dört ildeki aylık data kullanım ortalaması geçtiğimiz yıla göre %49 oranında artış gösterdi. Kalan illerdeki data kullanım ortalaması ise %35 – %48 arasında artış gösterdi. 80 il arasında en az artış gösteren ise Denizli oldu. Denizli’de aylık data kullanımı yalnızca %9 oranında arttı.

Önal “Dijitalleşmeye yaptığımız yatırımlar ve güçlü altyapımızla, abonelerimizden gelen yoğun data kullanım talebini başarılı bir şekilde karşıladık. Türkiye’nin lider telekomünikasyon şirketi olmanın verdiği sorumluluk ile her koşulda ülkemizin iletişim ihtiyaçlarını en hızlı ve kesintisiz şekilde karşılamaya devam edeceğiz” dedi.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar