Chromium tabanlı Edge, 2020 yılının başında Microsoft tarafından hizmete sunuldu. Yeni internet tarayıcısının kullanıcı sayısı ise oldukça hızlı bir şekilde yükseldi. Internet Explorer’ın aksine yeni tarayıcı, kullanıcı kitlesi tarafından oldukça sevildi ve Microsoft’un geliştirdiği en iyi internet tarayıcısı olma yolunda ilerliyor.

Edge, hizmete sunulduktan sonra isteğe bağlı olarak kurulabiliyordu. Kullanıcılar, Chromium tabanlı Edge’i bilgisayarlarına indirmek isteyen kullanıcılar, hazırlanan web sitesi üzerinden tarayıcıyı indirebiliyorlardı. Ancak bu durum kısa süre önce değişti. Microsoft, sunduğu önemli bir güncelleme ile Edge’in bilgisayarlara yüklendiğini gördüler. Bu hamleyle birlikte Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına Edge’i zorunluluk olarak sunuyor. Ayrıca yeni internet tarayıcı bilgisayardan kaldırılamıyor. Tabii ki bu durum birçok kullanıcıyı bariz bir şekilde rahatsız etti.

Edge internet tarayıcısını bilgisayarlarında görmek istemeyen Windows kullanıcıları arama motorları üzerinde çeşitli aramalar yaptılar. “Edge’i nasıl silebilirim” ve “Microsoft Edge’i kaldıramıyorum” gibi arama yapan meraklılar beklenmedik sonuçlarla karşılaştılar. Karşılarına çıkan sonuç ise Microsoft’un destek sayfasıydı. Başlığı ise “Microsoft Edge Kaldırılamıyor”du. Burada bir çözüm bulabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak hiç de öyle değil.

microsoft-edge-neden-kaldirilamiyor

Microsoft’un destek sayfasında kullanıcıların Edge’i bilgisayarlarından kaldırması anlatılmıyor. Bu sayfa aslında Microsoft’un Edge’i pazarlama sayfası diyebiliriz. Çünkü sayfada Edge’i neden kullanmamız gerektiği anlatılıyor. Bu sayfada yer alan ifadeler ise şu şekilde:

“Ocak ayında genel kullanılabilirliğin başlangıcından başlayarak, Microsoft, Microsoft Edge’in eski sürümünden Windows müşterilerini aşamalı bir piyasayayeni Microsoft Edge sürümüne geçirmiş demektir. Tüm Windows müşterilerinin sunduğu destek ve performans, gizlilik, güvenlik ve üretkenlik özelliklerine yönelik en son Microsoft Edge tarayıcısına sahip olduğundan emin olmak istiyoruz. 

Microsoft Edge’in yeni sürümü, kullanıcılara Microsoft Edge’in eski sürümünden kişisel verileri aktarmak için tam denetim sunar. Microsoft Edge ‘in yeni sürümü, Windows sistem güncelleştirmesinde yer alır; bu nedenle, uygulamayı kaldırma veya Microsoft Edge ‘in eski sürümünü kullanma seçeneği artık kullanılamaz.

Daha fazla yardıma gerek duyarsanız, lütfen Microsoft Edge destek Web sitesine gidin veya desteğe başvurun.”

Varsayılan internet tarayıcı olacağı açıklanan Edge ile diğer tarayıcıların da sonu geliyor. Microsoft tarafından yapılan açıklamada Internet Explorer 11 ve Chromium olmayan Edge’in fişinin çekileceği belirtiliyor. Açıkça Edge’i kullanmaya alışın mesajı veriliyor.

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar