Türk Bir Şirketin İsmini Kullanan Twitter “Periscope” Adını Kaybedebilir! Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter kurulduğu günden bu yana önemli geliştirmelerle kullanıcı sayısını artırmayı başardı. Şirketin son yatırımlarından biri olan canlı yayın platformunu da pek çok kullanıcı beğenmişti. Ancak Twitter bu konu hakkında oldukça büyük bir sorunla karşı karşıya. Türk bir şirket Twitter’a dava açtı.

Twitter’ın canlı yayın platformu uzun zaman önce davalık olmuştu. Davaya neden olan durum ise aynı isimle faaliyetlerini sürdüren bir şirketin 2010 yılında isim haklarını almış olması. Periscope için işler Türkiye özelinde oldukça kritik bir hal almış durumda. Uygulama ülkemizde “Scope” olarak da biliniyor. Mahkeme sürecinde olan canlı yayın platformu ile ilgili söz konusu olabilecek durumlar arasında uygulamanın isminin değişmesi ya da Türkiye’de kullanılamaz olması ihtimalleri de bulunuyor.

2010 yılında Gökhan Selamet isimli bir vatandaş “Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri” isimli 200 bin TL sermayeli bir şirket kuruyor. Şirketin isminde yer alan “Periscope” ibaresi çeşitli alanlarda tescilleniyor. Bundan 5 yıl sonra kadar, yani 2015 yılında, Twitter canlı yayın platformu Periscope’u hizmete açıyor. Gökhan Selamet isimli vatandaş bu durumun farkına vardığında hakkını aramak için harekete geçiyor.

İlk olarak notere giden Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri kurucusu Twitter’a ihtarname çekiyor. Bu ihtarnamenin sonuçsuz kalması süreci mahkemeye taşıyan Gökhan Selamet; Twitter, Google ve Apple’a karşı “marka tecavüz davası” açıyor. Dava sonucunda ise Twitter haksız bulunuyor ve Türkiye’de isim değişikliğine gitmek zorunda kalıyor. Twitter Periscope’un ismini değiştirerek ülkemizde “Scope” olarak hizmetine devam ediyor.

Twitter Karar İptali İçin Açtığı Davayı da Kaybetti!

turk-bir-sirketin-ismini-kullanan-twitter-periscope-adini-kaybedebilir

Bu karardan memnun kalmayan Twitter, iptal edilmesi için yeni bir dava açıyor. Ankara 4. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde açılan davaya göre konuyla ilgili hazırlanan bir bilirkişi raporunda, her iki markanın ayırt edilemeyecek şekilde benzer olduğu belirtiliyor. Buradan da istediği sonucu elde edemeyen Twitter için olaylar burada bitmiyor.

Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri kurucu Gökhan Selamet, “Scope” isminin kullanılmasının da yanlış olduğunu düşünüyor. Bu için de harekete geçen Selamet, Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde Scope nedeniyle, Twitter’a yeni bir dava açıyor. Bu davanın bilirkişi raporu da ortaya çıktı ve işlerin Twitter için hiç de güzel gitmediğini söylememiz mümkün. 22 Ekim’deki duruşmada davanın karara bağlanarak kapanacağı düşünülüyor. Mahkemenin vereceği karar, Scope’un geleceği için kritik bir önem arz ediyor.

Bilirkişi Raporu

“Periscope ve Scope markaları, doğrudan benzer markalar olarak kabul edilemez. Ancak, davalı Twitter, Scope markasını seçmeden önce Periscope markası ile faaliyete başladı. Bu faaliyet, Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri şirketinin markalarına tecavüz teşkil edebilir. Periscope platformundan haberdar olan ilgili tüketici kitlesi, Periscope ve Scope markaları arasında bağlantı kurabilir. Twitter’ın, Scope markasını seçmesindeki niyeti, Periscope markası ile dünyada yarattığı imaja yakınlaşan bir marka ile faaliyet göstermek olduğu değerlendiriliyor.”

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar