Sony çıkardığı her oyun konsoluyla beraber yeni bir oyun kolu da çıkartıyor. Yeni oyun kolunun çeşitli özellikleri ve dokunmatik ekranı olması bekleniyor. İsminin DualShock 5 olması beklenen kolun özellikleri merak konusu oldu.

Sony Playstation markası ile bu zamana kadar birçok yeniliğe imza attı. Çıkarttıkları her oyun konsoluyla birlikte oyuncuları heyecanlandıran Sony, bunun yanında oyun kolu konusunda da fazlasıyla yenilikçi. Playstation 4’ün vakti neredeyse dolmak üzereyken ortaya çıkan sızıntılar oyun dünyasına yıldırım gibi düştü.

SUPERSONIC4K kullanıcı adlı Twitter kullanıcısı, Playstation 5 geliştirici kiti ile yeni DualShock olduğunu iddia ettiği fotoğraflar paylaştı. Geliştirici kit denilen oyun konsolunun ilk halleri yapımcıların üzerinde çalışabileceği bir alan olarak oyun dünyası açısından önemli bir göreve sahip.

Dualshock 5 Muhtemel Özellikleri

Yeni oyun kolu için DualShock 5 resmileşmiş bir isim değil. Ancak Sony’nin isimlendirme stratejisine bakacak olursak, PS3 ile DualShock 3, PS4 ile birlikte DualShock 4 olarak isimlendirdiğini görebiliriz.

Oyun kolunu incelediğimizde ergonomik açıdan yapılan değişiklikler dikkat çekiyor. Ayrıca fotoğrafta en çok dikkat çeken şey ise oyun kolunun ortasında bulunan dokunmatik ekran. Dokunmatik ekran oyun deneyimi açısından yeni bir boyut kazandırabilir. Ayrıca bu ekran üzerinden özel olarak alabileceğimiz bilgilerin olacağı da söyleniyor. Kullanıcının iddiası doğru ise, Sony bu alanı oyunlarda da efektif olarak kullanabilmek adına geliştirmeler yapabilmeleri için yapımcı firmalara göndermiş olabilir.

Yeni oyun kolunda tetik tuşları yani L2 ve R2’nin oyuna derinlik katabilecek ve vuruş hissiyatını artırabilecek şekilde geliştirilmesi bekleniyor. Tetik tuşlarına uyguladığınız kuvvete göre oyun içinde etki edecek.

Ayrıca DS5 için üzerinde durulan diğer bir konu ise titreşim kalitesini iyileştirmek. Üzerinde olduğunuz zemine göre kolun titreşimi değişecek. Daha gelişmiş bir hoparlör barındıracak olan DS5, aynı zamanda USB Type-C türünde bir girişe de sahip olacak.  Daha uzun bir batarya ömrü olacak.

Ancak hatırlatmakta fayda var. Geliştirici kiti ve asıl sürüm arasında farklılıklar olabilir. Gerçek PS5 ve DualShock 5’i satışa çıkmadan görmemiz mümkün değil. Zaman içerisinde üzerine özellikler eklenebilir veya bazı özelliklerden vazgeçilebilir.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar