Hayatımızı Değiştiren 5 Teknolojik Gelişme konulu yazımıza hoşgeldiniz! Bilimin ve teknolojinin hayatımızdaki yerini sizler için ufak bir derleme yaparak hatırlatıyoruz.

Robot Asistanlar

 

hayatimizi-degistiren-5-teknolojik-gelisme

Bilişim teknolojileri, insanların rüyalarını gerçekleştiriyor! Günümüzde akıllı cihazlar, günlük hayatımızda ve işyerimizde rutin işleri, tehlikeli ya da ağır işleri bizim için gerçekleştiriyor. Bu robotlar, insanlar ile iletişimde bulunabiliyor ve sürekli yeni şeyler öğrenerek isteklerimizi daha iyi tespit ederek bizlere cevap verebiliyor. Önümüzdeki yıllarda daha geniş kapsamlı ve gelişmiş robotların olacağını söylemek yanlış olmaz.

Robotlar ve yapay zeka üzerinde çalışan birçok şirket mevcut. Boston Dynamics gibi robot üreten şirketler, fabrikalarda ya da savaş alanlarında kullanılabilecek çok çeşitli robot asistanlar ürettiler. Boston Dynamics kurulduğu zamandan beri gerçek dünyada etkili bir şekilde çalışan akıllı robotların gelişimine öncülük etti.

Yapay zeka ve robotlar önümüzdeki yıllarda daha çok hayatımızın içerisine girecek. Belki şu anda yalnızca telefonunuzdaki sesli asistanı kullanıyor olabilirsiniz ancak zaman ilerledikçe evinizde size yardım eden bir robotla yaşayabilirsiniz.

Çeviri Yapan Kulaklık

hayatimizi-degistiren-5-teknolojik-gelisme

 

İnsanların birbirleriyle iletişim kurabilmesi konusundaki en büyük engel ortak dil sorunu. Dünya üzerinde konuşulan pek çok farklı dil mevcut. Hatta diller kendi içlerinde bölgelere bile ayrılabiliyor. Hal böyle olunca her dili bilmek imkansız gibi gözükebiliyor. Ancak sizi bu dertten kurtarabilecek bir ürün mevcut.

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile bu ihtiyacı karşılayabilecek ürünler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Konuşmaları anlık olarak çeviren pek çok kulaklık modeli mevcut. Karşınızdaki kişinin konuştuğu dili algılayarak seçtiğiniz dilde size tercüme edebiliyorlar.

3 Boyutlu (3D) Yazıcı

 

hayatimizi-degistiren-5-teknolojik-gelisme

Daha önceden keşfedilmiş olsa da maliyeti ve zaman israfına sebep olduğu gerekçesiyle kullanılması pek tercih edilmiyordu. Ancak günümüzde yaşanan gelişmeler ile hem zamandan hem de maliyetten fazlasıyla tasarruf edilebiliyor.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi, birçok farklı malzemeyi kullanarak üç boyut modeli katmanlarına ayırıp, tasarlanan modeli gerçek bir ürün olarak ortaya çıkarır. Üç boyutlu bilgisayar çizimleriyle ya da internetten indirilen üç boyutlu yazıcı programlarla çıktı almak mümkün. Yani tasarladığınız bir ürüne üç boyutlu yazıcı sayesinde dakikalar içinde ulaşabiliyorsunuz.

Günümüzde acil durumlarda insanlar üç boyutlu yazıcı kullanmaya başladı. Koronavirüs nedeniyle üretimin yavaşlaması hatta durma noktasına gelmesiyle üretilemeyen ve fazlasıyla maliyetli olan tıbbi araçların üç boyutlu yazıcı ile üretildiğini görüyoruz. Bu şekilde hem ihtiyaçlarımız karşılanıyor, sağlık konusunda önemli teknolojik kazanım olarak karşımıza çıkıyor. Maliyetini ise %90 oranında düşürdüğünü de hatırlatmak isteriz.

Yapay Embriyolar

 

hayatimizi-degistiren-5-teknolojik-gelisme

Bir süredir devam eden laboratuvarda yapay embriyo üretme çalışmaları sonuçlandı. Bilim insanları fare kök hücreleri kullanarak yapay bir embriyo ürettiler. Üretilen embriyo bir insan ve hayvan oluşumuna benzer aşamaları tam anlamı ile tamamladı. Çalışmanın, kısırlık tedavisinde önemli bir dönüm noktası oluşturması bekleniyor.

Bu araştırmaların ve yapay embriyo üretiminin asıl nedeni ise oldukça önemlidir. Bir yumurta bir sperm tarafından döllendikten yaklaşık 5-6 gün sonra, mikron boyutlarında olan embriyo ana rahmi içerisine yerleşmeye başlar. Gelişimsel bozukluklarla da dahil olmak üzere, embriyo gelişimindeki en önemli olayların çoğu, bu aşamadan kısa bir süre sonrasında gerçekleşir. Birçok düşüğün sebebi de yine bu dönemde oluşan problemlerden kaynaklıdır.

İşte bu noktada embriyo gelişiminin çok erken evrelerini anlamak ilgi çekicidir çünkü bu bilgi, önemli sayıda insan gebeliğinin neden başarısızlıkla sonuçlandığını açıklamaya yardımcı olabilir.

Sürücüsüz Araçlar

hayatimizi-degistiren-5-teknolojik-gelisme

Pek çok bilim-kurgu filminde bu tarz sahneler görmüşüzdür. Araç ilerler ancak bir sürücüden söz edemeyiz. Yapay zeka bu işi tamamen kendisi üstlenmiştir. Gitmek istediğiniz noktaya kadar sizi güvenli ve kurallara uygun şekilde ulaştırır.

Günümüzde bu şekilde işleyen pek çok araç mevcut. Bu teknoloji konusunda başı çeken ise Tesla. Elektrikli ve otonom araçların hayatımıza hızla girdiğini kimse reddedemez. Sürücüsüz araçlar yalnızca arabalarla sınırlı değil. İnsansız Hava Araçları’da bu sınıfa girebilir.

Günümüzdeki En Önemli 5 Teknolojik Gelişme konulu yazımızın sonuna geldik. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar