Sosyal medya fenomenleri özellikle takipçi sayısını ve bilinirliklerini artırmak adına çeşitli çekilişleri uzun zamandır düzenliyor. Bunlar nakit paradan ziyade ekipmanlardan, makyaj malzemelerine uzanan geniş bir skalada gerçekleştiriliyordu. YouTube ve Twitch yayıncılarının son birkaç yılda hızlı bir şekilde popülerleşmesiyle birlikte çekilişlerin sayısı ve boyutu da artık çok yüksek boyutlara ulaştı.

Bu çekilişlerde evlerden arabalara kadar onlarca hediye dağıtan sosyal medya fenomenlerinin birlikte iş yaptığı da bilinen bir gerçek. Son dönemlerde artan bu çekilişler Milli Piyango İdaresi’nin de dikkatini çekti tabii ki. Şimdiyse fenomenlerin başı bu çekilişlerle dertte. Edinilen bilgilere göre Türkiye’nin en çok tanınanlarından olan 10 fenomenin yaptıkları çekilişler hakkında soruşturma başlatıldı.

enes-batur-ve-jahrein-dahil-10-fenomene-korsan-cekilis-sorusturmasi

Sosyal medya fenomenlerine soruşturma açılmasının nedeni ise düzenlenen çekilişlerin yasal bir dayanağa oturtulmadan gerçekleştirilmesi. Fenomenler çekilişleri düzenlerken resmi izinleri almadan, “korsan çekiliş” düzenledikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatıldı. Milli Piyango’ya bağlı şans oyunları yönetmeliğine aykırı hareket eden fenomenler aslında suç işlemişlerdi. Bu suçun cezası ise oldukça büyük.

Reynmen, Enes Batur, Ahmet Sonuç ve Kemal Can Parlak Dahil 10 Kişi Soruşturma Kapsamında

enes-batur-ve-jahrein-dahil-10-fenomene-korsan-cekilis-sorusturmasi

Edinilen bilgiler kapsamında hakkında soruşturma başlatılan fenomenler; Yusuf Aktaş daha çok bilinen adıyla Reynmen, Başak Karahan, Kendine Müzisyen lakaplı Kemal Can Parlak, Unlost olarak bildiğimiz Cantuğ Özsoy, kısa bir süre önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile eğlenceli bir diyalog kuran Pelin Baynazoğlu Pqueen, Ahmet Sonuç namıdiğer Jahrein, Tamer Yeşildağ ve Enes Batur bulunuyor.

Bu Suçun Cezası Ne?

Şans oyunlarını oynatmak Milli Piyango’ya ait. Bu kişilerin çekiliş düzenleyebilmeleri için Milli Piyango ‘dan izin alması gerekmektedir. Ancak yapılan incelemede bu kişilerin Milli Piyangodan izin almadıkları öğrenildi. Kanuna aykırı olarak hareket edilmesi durumunda çekilişi düzenleyen kişiye 10 milyon TL’ye kadar idari para cezası ve 2 yıla kadar da hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar