Adobe, Creative Cloud ile birlikte neredeyse her yıl yeni bir güncelleme ile karşımıza geliyor. Bununla birlikte tasarımcıların vazgeçilmezi Photoshop programı da günden güne gelişiyor. Profesyonel tasarımcıların ihtiyaçları dikkate alınarak gelen bu güncellemeler ve performans iyileştirmeleri ile programın dahada kullanışlı hale geldiğini söyleyebiliriz.

İlk olarak performans iyileştirmelerinin gerçekten başarılı olduğunu söylemek isterim. Programın açılması sadece 1-2 saniye sürdü. Bir önceki sürüm olan cc 2014 ‘te bu süre benim bilgisayarımda 4-5 saniye kadar alıyordu. Performans için yorum yapmak henüz erken olsa da program açılışında ciddi iyileştirme olması sonraki süreç için umut verici.

Photoshop Ve Artboard

Untitled-1

Evet başta çok radikal gelse de artık photoshop üzerinde de artboardlar ile çalışabileceğiz. Daha önce sadece illustrator programında bulunan artboard yani çalışma sayfaları artık photoshop cc2015 ile birlikte kullanılabiliyor oldu. Daha çok UX Designer’ları hedefleyen güncelleme artık illustrator üzerinde yapılan arayüz çalışmalarına gerek duyulmayacağı anlamına gelebilir mi bilemiyorum ama kullanışlı gibi görünüyor.

Eğer bir web veya UX tasarımcı iseniz, Photoshop CC 2015 sürümünde yeni Çalışma Alanları(Artboardlar) ,size farklı aygıtlar ve ekranlar için daha etkili tasarımlar ortaya koymak ve tasarım sürecin hızlandırmak için yardımcı olacaktır. Preset ekranından neredeyse güncel kullanılan tüm cihazları bulmanız mümkün. Yani oturup farklı cihazlar için çözünürlük ve boyut araştırması yapmanıza gerek kalmıyor.

Çalışma yüzeyi oluştururken, önceden belirlenmiş boyutlar çeşitli seçebilir veya kendi özel çalışma yüzeyi boyutu tanımlayabilirsiniz.

Kütüphane Ve Adobe Stock

adobe-bubitekno

CC 2015 ile birlikte artık Libraries yani kütüphane kullanımı da çok daha etkili hale geldi. Bulut teknolojisinin en önemli kolaylığı olan libraries paneli artık Adobe Stock ile entegre çalışacak ve direkt olarak burada arama yaparak istediğiniz görseli projenize ekleyip kullanabileceksiniz.Tabi ki yine imaj eklemenin iki seçeneği olan linked veya embed seçenekleri ile.Adobe Stock yakın zamanda aktif olacak ve çalışırken artık görsel bulmak için stock sitelerini gezmekten vazgeçip direkt olarak programdan çıkmadan bir çok içeriğe ulaşabileceğiz ve projelerimizde kullanabileceğiz.Kütüphanemizdeki bir içeriğe kullandığımız tüm programlardan erişebiliyor ve o içerikte yaptığımız bir güncellemeyi her yerde kullanabiliyoruz. Ayrıca Adobe stock ile daha zengin bir hale geleceğini söyleyebiliriz.

Design Space

Şimdilik sadece ingilizce destekli olarak gelen bu güncelleme ile birlikte photoshop ile arayüz
geliştiren tasarımcılara bir çok kolaylık sağlıyor. Design Space ile farklı cihazlara arayüz geliştirirken daha hızlı ve daha etkili çalışmalar yapılabilecek.Photoshop çalışma ekranından farklı bir ekran moduna geçişi baz alan Design Space Windows 8.1 yada MAC OSX 10.10 üzeri bilgisayarlarda çalışıyor olacak. Photoshop->Preferences->Technology Previews Ekranından Enable Design Space seçenekleri ile aktif hale getiriliyor.

Zengin Export Seçenekleri

adobe-export

Photoshop CC 2015 ile artık projenizdeki çalışma sayfalarını,katmanları,katman gruplarını photoshop dökümanları yada imaj formatları olarak export edebileceğiz. File Export,Quick Export,Export as seçeneklerini kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Yine bir katman üzerindeyken ya da bir grup üzerindeykende üzerine sağ tıklayarak tek bir katmanı ya da grubu dışarı farklı türlerde aktarmanız mümkün.

Adobe Preview

device-preview2

Arayüz tasarımcıların beğeneceği bir diğer özellik ise Adobe Prewiew kullanıcısına geliştirilen arayüzü istenilen cihazlarda canlı olarak izleme imkanı sunuyor. Özellikle mobil arayüz geliştiriciler için ciddi sorun olan canlı ön izleme sorununu Photoshop üzerinden direkt olarak gerçek cihazlarda ön izleme ve deneyimleme şansı buluyoruz. Örneğin bir iphone cihazınızı bilgisayarınıza bağladığınızda arayüzü aynı anda adobe preview uygulaması ile canlı izleyebilirsiniz.

Glyphs Panel

Yeni güncelleme ile artık özel işaretler yani glyps ler ile daha etkin bir şekilde çalışabiliyor olacağız. Artık photoshop üzerinde bir çok fonta göre özel karakterler ve işaretler bulabiliyor olacağız.

Güncellenen Araçlar

Photoshop CC 2015 ile birlikte bir çok araçta güncellendi öcnelikle content aware ve healing brush gibi iyileştirme araçları eskiye nazaran 4-5 kat daha hızlı ve hatasız çalışıyor diyebiliriz.

Bununla birlikte Blur Gallery alanına yeni bulanıklaştırma özelliği olarak bulanıklaştırılan alana kumlanma özelliği verebileceğimiz bir ayar alanı da gelmiş bulunuyor. Yeni gelen bulanıklaştırma özellikleri ile birlikte özellikle fotomontaj çalışmalarında daha gerçekçi sonuçlar almamız mümkün hale geliyor.

3D Print Desteği

Photoshop CC 2015 ile birlikte 3D objelerinin çizimindeki performans iyileştirmeleri ile birlikte 3D yazıcılar içinde destekleyici güncellemeler geldi. Artık photoshop üzerinden 3D yazıcılara direkt olarak gönderi yapılabilecek ve ileri seviyede 3D Print ayarları yapılabilecek.

Kaynak : blog.emrahkozan.com/ | Emrah Kozan

Etiketler:,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 24 Haz 2015

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar