Hem Apple‘ın hem de Samsung’un gelecek akıllı telefonlarına gömülü SIM kartlar yerleştirmek için büyük mobil servis sağlayıcılarıyla görüştüğü söyleniyor.

Bu çalışmaların bir neticeye varması durumunda cihaz üreticileri telefonlarına e-SIM yerleştirerek, müşterilerine SIM kart değişikliğine gitmeden operatör ve tarife değiştirme fırsatı sunacak ve onları bazı durumlarda ekstra ücret ödemekten ya da zaman kaybetmekten kurtaracak.

The Financial Times’ın haberine göre, ABD ve Birleşik Krallık’ta ileri seviyelere gelmiş durumda. AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchinson Whampoa, Orange, Telefonica ve Vodafone gibi önemli operatörlerin bu planı desteklemeleri bekleniyor.

e-SIM nedir?

ismini “embedded SIM” (gömülü SIM) tamlamasının kısaltmasından alıyor. SIM kart akıllı telefonda çıkarılamayacak ve çıkarılmasına ihtiyaç duyulmayacak şekilde gömülü olarak sunuluyor.

e-SIM kartların üstünde yer alan bilgiler tüm operatörlere uyumlu olacak ve tüm operatörler tarafından işlenebilecek. Böylelikle tek bir aramayla mobil operatör değişikliğine gitmek, yani numara taşımak, mümkün hâle gelecek. Yeni bir SIM karta ihtiyaç duyulmayacak. e-SIM’in hayata geçmesi durumunda, “SIM kartı başka bir telefona takma” hareketi de ortadan kalkacak.

Faydası neler olacak ?

e-SIM sayesinde kontrat bitişinde yeni bir SIM kart gelmesini beklemeden numara taşımak mümkün hâle gelecek. Tarife değişikliği sırasında da kart değişikliği gerektiren durumlar daha hızlı biçimde çözüme kavuşabilecek.

e-SIM ile micro SIM’den nano SIM kart destekleyen telefonlara geçiş yapılırken yaşanan telaş da ortadan kalkacak. Kullanıcıların yeni cihaz aldıktan sonra sadece numaralarını operatöre kaydettirmeleri yeterli hâle gelecek.

e-SIM ne zaman gelecek ?

Bu teknolojiyi destekleyen cihazların piyasaya çıkışının da 1 yılı bulması bekleniyor. Teknik özelliklerin de henüz kesinleştirilmediğini belirtelim.

Etiketler:,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 21 Tem 2015

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar