Uzun zamandır üzerinde çalışılan Chromium tabanlı Edge dün itibariyle yayınlandı. Yeni tarayıcı Google Chrome ile aynı altyapıya sahip ve bunun eski Edge’e göre fazlasıyla fark yarattığını söylemek mümkün. Windows ve macOS için yayınlanan yeni tarayıcı 90’ın üzerinde dili destekliyor.

Microsoft Chromium Tabanlı Edge'i Yayınladı

Microsoft uzun süredir çeşitli tarayıcılarla kullanıcıları kendine çekmeye çalışıyordu. Edge bu girişimin önemli bir örneğiydi ancak o da başarıya ulaşamadı. Şimdiyse Microsoft çok daha cesur bir hamleyle karşımıza çıkıyor. Google Chrome gibi, Chromium tabanlı bir tarayıcı artık kullanılabilir bir durumda. Chromium Edge adı verilen yeni tarayıcı dün indirmeye açıldı. Chromium Edge, Google Chrome ile aynı motoru kullanan bir tarayıcı. Bu sebeple yüksek bir performans vaadi sunuyor. Tasarım anlamında da çok büyük bir değişiklik olduğunu söylememiz yanlış olur. Fazlası olarak Karanlık Modu (Dark Mode)’nu sayabiliriz. Senkronizasyon noktasında Google Chrome’un Google hesabını kullanması gibi, Chromium Edge’de Microsoft hesabı kullanılıyor. İlk yüklendiğinde kayıtlı şifreleri ve favori sitelerinizi Chrome veya Edge’dan kendisine aktarabiliyor. Bu sayede her şeye en baştan başlamanıza gerek kalmıyor. Ayrıca yeni tarayıcı Chrome için hazırlanan eklentileri de kullanabiliyor ve Android ile IOS uygulamaları da bulunuyor.

Microsoft Chromium Tabanlı Edge'i Yayınladı

Microsoft henüz yayınlamadıkları özelliklerinin bulunduğuınu belirtti. Önümüzdeki 6-8 hafta boyunca çeşitli özelliklerin kullanıma açılacağını duyurdular. Microsoft Edge (Chromium)’ u buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Yapılan her değişikliği görmek ve günlük olarak güncelleme almak istiyorsanız, Canary Channel indirmesini yapmalısınız. Haftalık olarak güncelleme almak istiyorsanız Dev Channel indirmesini yapmalısınız. Eğer 6-8 hafta içinde gelecek olan büyük güncellemeyi almak istiyorsanız Beta Channel indirmesini yapmanız gerekiyor.

 

 

Etiketler:,,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 16 Oca 2020

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar