New Jersey merkezli Triton, yeni nesil Cadillac Escalade ile fazlasıyla benzerlik gösteren elektrikli SUV modelini duyurdu. Triton Model H olarak adlandırılan bu elektrikli SUV’nin 8 koltuklu büyük bir SUV olacağı da açıklandı ve zaten ilk tasarım görüntülerinden de bunu görmek mümkün.

Model H adını verdiği elektrikli SUV modeli üzerinde bir yılı aşkın süredir çalıştığını belirten Triton, ilk defa tamamen elektrikli bir araç üretecek olmasına rağmen oldukça iddialı özelliklerle karşımızda. Şirket, bu büyük SUV modelinin toplamda 1500 beygir güç üreten dört elektrik motoruna ve 200 kWh’lık batarya paketine sahip olacağını belirtiyor. Triton firmasının CEO’su Himanshu Patel, kendi üretecekleri bataryaların standart elektrikli otomobil bataryalarına göre boyut ve ağırlık anlamında %50 daha verimli olduğunu da belirtiyor.

Model H oldukça büyük bir araç. Paylaşılan bilgilere göre aracın uzunluğu 5689 mm, genişliği 2057 mm, yüksekliği ise 1879 mm olarak ölçülüyor. Triton’un belirttiğine göre bu değerler Model H’in içerisine 8 yetişkin yolcu taşıyabilecek kadar koltuk yerleştirmek için oldukça yeterli.

triton-elektrikli-suv-modelini-duyurdu

Şirketin iddiasına göre aracın motor sisteminin de her tekerlekte 1 adet olmak üzere toplamda 4 adet elektrik motorundan oluşacağı belirtiliyor. Bu sayede 4 tekerden çekişli olacak olan aracın 1.500 beygir civarında güç üreteceği ve 0’dan 100 km/s hıza 2.9 saniye gibi oldukça kısa bir sürede çıkacağı da açıklanıyor. Araç için belirtilen çekme kapasitesi de 7 ton civarında. Bu iddialar böylesine büyük ve ağır bir araç için son derece etkileyici. Bu özelliklerinin üzerine, elektrikli SUV’un tek şarjla 700 mil civarında yani 1126 kilometreye yakın sürüş menzili sunacağı ve yaklaşık 7000 kg çekme kapasitesine sahip olacağı da yine şirketin sözünü ettiği iddialı özellikler arasında.

Şirket Triton Model H için siparişleri kabul etmeye başlamış. Üretim bandından indiğinde (eğer üretilirse) aracın ilk sahiplerinden biri olmak isteyenlerin 5 bin dolar depozito ödemesi gerekiyor. Ön sipariş veren ilk 100 müşterinin Founder’s Edition adı verilen özel versiyonu satın alabileceği ve aracın fiyatının 140 bin dolar olduğu da verilen bilgiler arasında. 18 ay önce üzerinde çalışılmaya başlanan araçla ilgili bilinenler bu kadar. Henüz aracın çıkış tarihi ve resmi tanıtım tarihi ile ilgili bilgi verilmedi.

Etiketler:,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 21 Nis 2020

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar