Hoversurf isimli Moskova merkezli bir şirket, “Scorpion” isimli bir araç üretti. Bunlar, uçan bir motosikleti andıran tek kişilik araçlardı. Ayrıca küçük ve kompakt yapısıyla da trafikte büyük avantajlar vadediyordu. Dubai yönetimi aracın bu özelliklerinden çok etkilendi. Hoversurf Scorpion’dan fazlasıyla etkilenen Dubai yönetimi, bu aracı Dubai polisinin kullanabilmesi için şirket ile bir protokol anlaşması imzaladı. Ancak bu hava aracı, Dubai’de yapılan ilk test uçuşlarında bir kaza yaşadı.

Scorpion’u geliştiren Hoversurf isimli şirket, tasarladığı hava aracı için fazlasıyla iddialıydı. Rusya’da araçla yapılan testlerde büyük riskler göze alınmıştı. Ancak yapılan bu testlerde hiçbir sorun yaşanmamıştı. Dubai’deki test esnasında yaşanan kazada, pilota bir zarar gelmemiş olsa da büyük bir kaza ile sonuçlandı. Konuyla ilgili olarak ise Dubai yönetiminden henüz bir açıklama gelmedi.

Scorpion Tartışmalı Bir Hava Aracı

scorpion-isimli-hava-araci-pilotla-birlikte-30-metreden-yere-cakildi

Birçok farklı uzmana göre Scorpion sorunlu bir hava aracı. Bunun temel sebepleri fazla güvensiz olması. Güvensiz kelimesini açacak olursak; uzmanlara göre pilot ve pervane arasındaki mesafe çok kısa. Bu nedenle pilotun güvende olmadığı belirtiliyor. Ayrıca pervanelerin etrafında bir koruma kalkanı bulunmaması da büyük bir problem olarak gösteriliyor. Bu da aracın çevresindeki kişilerin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye sokan bir etken. Dubai’de gerçekleşen kaza esnasında da bu sorun kendisini gösteriyor. Kaza gerçekleştiği anda pervanelerin büyük bir hızla etrafa saçıldığını görebiliyoruz.

Dubai’deki testler sırasında araç 30 metre yükseklikten düştü. Araç yerle temas ettiği anda ise pilotun üzerine devrildi. Kazada pilota büyük bir zarar gelmedi. Hoversurf tarafından yapılan açıklamada kazanın yaşanmasının sebebi barometrede yaşan bir sorun olarak belirtildi.

Araç 30 metre kadar yükseğe ulaştığı esnada yaşanan problem yüzünden dengesini kaybetmeye başlıyor. Pliot ve ekip tarafından gerçekleştirilen tüm müdahalelere rağmen kontrol sağlanamıyor ve araç yere çakılıyor. Araç havadayken ciddi şekilde sarsılıyor ancak neyse ki pilot o yükseklikten aşağıya düşmemeyi başarıyor. Pilotla birlikte düşen araç ardından pilotun üzerine devriliyor.

Hoversurf tarafından üretilen Scorpion oldukça yüksek bir fiyat etiketine sahip. Bu hava aracını satın almak istiyorsanız 150.000$’ı gözden çıkartmanız gerekiyor.

Etiketler:,,,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 10 Haz 2020

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar