Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs süreciyle ilgili umut vadeden açıklamalar yaptı. Koronavirüs salgınının hızını arttırdığı şu günlerde günlük vaka sayısında rekor üstüne rekor kırıyoruz. Ancak bu durum Ramazan ayında değişebilir.

ramazanda-vaka-sayisi-azalabilir

Ramazan ayının salgının kontrol altına alınabilmesinde son derece önemli olduğunu düşünen Prof. Dr. İlhan, toplu iftar etkinliklerinin de yapılmaması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. İlhan, “Nitekim rengi kırmızı olan illerimizde de hafta sonu kısıtlamaları başladı, akşam kısıtlamaları da halen devam ediyor. Virüsün yayılmasını istemiyorsak yapmamız gereken tek şey kalabalıkta bir araya gelmemek. Bu, hafta sonu için de ramazan ayı için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Yaz Aylarında Durum İyileşebilir

ramazanda-vaka-sayisi-azalabilir

Vaka sayılarındaki inanılmaz artışın pek çok ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağının geri gelmesine neden olduğunu aktaran Prof. Dr. İlhan, “Ülkenin büyük çoğunluğunda hafta sonları kapandı. Ramazan ayında da restoran ve kafeler paket servise geçecek. Toplu olarak bir araya gelinmezse toplu olarak iftar yapılmazsa o zaman vaka sayısında azalma beklemek mümkün. Aşıda da hızlı bir şekilde ilerlersek yaz döneminde daha iyi bir sürece doğru yol alacağımızı hep beraber görmemiz mümkün” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ramazan ayında nispeten daha olumlu bir tablo görebileceğimi söylüyor olsa da Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan veriler, salgının pek de “iyiye” gitmediğini gösteriyor. Zira 8 Nisan tarihli verilere göre günlük koronavirüs vaka sayısı 55 bin barajını aşmış durumda.

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar