İstanbul depremi uzun zamandır gerçekleşmesi beklenen büyük bir felaket. Konuyla ilgili pek çok önemli çalışma da yürütülüyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tsunami tehdidi altındaki bölgeleri duyurmuş ve önlem alınacağından bahsetmişti.

Ülkemiz depremler açısından oldukça aktif bir bölgenin üzerinde konumlanıyor. Bunu da gerçekleşen depremlerin sıklığından anlayabilirsiniz. Pek çoğu küçük şiddette depremler olsa da Bingöl ve Elazığ depremleri gibi şiddetli depremler de yaşanıyor. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, ülkemizin kaçınılmaz gerçeği olan depremle ilgili açıklamalarda bulunurken önemli bilgiler de sundu.

Marmara’nın altındaki arz kabuğu çatırdamaya başladı

prof-dr-naci-gorur-istanbul-depremi-konusunda-aciklama-yapti

Prof. Dr. Naci Görür, olası deprem bölgelerini şöyle sıraladı: “Kuzey Anadolu Fayı üzerinde Erzincan Karlıova arası var, orada da en son deprem 1794, 7.1 büyüklüğünde bir deprem. Doğu Anadolu fayı üzerinde yine Karlıova Bingöl, aynı zamanda Çelikhan Erkenek, Kahramanmaraş Türkoğlu yöresi sıkıntılı olduğunu düşündüğümüz yer. Hatay civarı, Ölüdeniz üzerinde yine 1822’de orada da 7.4 büyüklüğünde bir deprem olmuştu.”

Marmara depremi ile ilgili olarak da şunları dile getirdi: “Anadolu, iki fay boyunca (Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu Fayı) Yunanistan’a doğru her yıl 2, 2.5 santim gelir. Bu hareket durmaz, durdurulamaz. Bu mekanizma en son 13 milyon yıl önce gerçekleşti, daha da devam edecek. O hareket devam ederken bir yerde takılır, kayalar gerilir, eninde sonunda patlar, deprem olur. Bunu şunun için söylüyorum, özellikle Gölcük depremi, o zaman zarfında Marmara’nın altındaki kabuğa 220, 250 senede birikmesi gereken enerjiyi yükledi. Zaten gerilmişti, Marmara’nın altındaki arz kabuğu çatırdamaya başladı” 

Beklenen İstanbul Depremi Sonrasında Ölü Sayısı Çok Yüksek Olabilir!

prof-dr-naci-gorur-istanbul-depremi-konusunda-aciklama-yapti

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’daki tehlikeyi şu sözlerle anlattı: “İstanbul’da tehlike ciddi. 10-15 bin ölümle bunu atlatamazsınız. 1 milyon 600 bin binanın yüzde 1’i, 16 bin bina yapar. Beklediğimiz depremde desek ki, İstanbul’daki depremde insanların yüzde 99’u burnu kanamadan çıkacak. Geriye kalıyor yüzde 1, 16 bin bina, rakamlar 500 bine çıkıyor. Yüzde 1’i de alma. Binde 25’i düşün. 4 bin binayı 4 katla çarpsan, her katta iki daire, 32 bin daire her daireye 4 kişiyi koy, yine 120 binleri bulacaktır. Öyle 10 bin ölümle bu doğru değil. Deprem veya herhangi bir afette en büyük tehlike, o tehlikenin cahili olmaktır.

Görür’e göre şehirleri depreme hazırlamadan önce yönetimi depreme hazırlamak gerekiyor. Depreme hazırlanılacaksa halkı bilinçlendirmenin öneminden bahseden Görür, insanların ne yapacağını biliyor olması lazım ifadelerini kullandı. Kanal İstanbul depremi tetiklemese de depremin Kanal İstanbul’u çok kötü etkileyeceği konusunda uyarılarda bulunan Görür, “İstanbul için en sağlıklı proje insanların eve, Anadolu’ya dönmesi projesidir” dedi.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar