Olympus Corporation (オリンパス株式会社 Orinpasu Kabushiki-gaisha) 12 Ekim 1919’da kurulmuş Japon optik lens, mikroskop üreticisi. 1936’lı yıllarda başladığı kamera ve fotoğraf makinesi üretimini başarılı bir şekilde devam ettirdi. Ancak bu köklü firma hakkında uzun zamandır büyük söylentiler mevcut. 1 yılı aşkın süredir devam eden bu söylentiler firma tarafından yapılan açıklamayla doğrulanmış oldu.

Kamera endüstrisinin 84 yıllık köklü firması Olympus, sektöre veda ettiğini açıkladı. Japon firmanın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, kamera bölümünü satmak için Japan Industrial Partners (JIP) ile mutabakat anlaşması imzalandığı ifade edildi.

Olympus ve JIP, 30 Eylül’e kadar yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma imzaladı. JIP daha önce de bünyesine büyük markalar katmıştı. Aynı zamanda Olympus’tan ilk defa bir bölüm satın almadıklarını da belirtelim. JIP, 2012’de Olympus’un telekom birimini satın almış, 2014 yılında ise Sony’nin PC markası VAIO’yu bünyesine katmıştı. Bu arada Olympus ve JIP arasındaki anlaşmanın ne kadarlık bir bedelle tamamlanacağı henüz belli değil. Yapılan açıklamada bu konu hakkında bir bilgi yer almadı.

Akıllı Telefonlar Büyük Bir Etken

olympus-kamera-sektorunden-cekiliyor

1936 yılında kurulan Olympus, 1939’da, Zuiko lensini kullanan Semi-Olympus I modelini piyasaya sürerek ilk kez kamera sektörüne girmiş oldu. Canon ve Nikon ile boy ölçüşebilecek kadar iyi olan Olympus, 1959’da Olympus Pen ve OM 35mm SLR de dahil olmak üzere pek çok popüler kamera modeli piyasaya sürdü.

Fakat son yıllarda akıllı telefon kameraları ile profesyonel düzeydeki kameraların arasındaki farkların giderek azalması, Olympus gibi kamera üreticilerini pek çok açıdan bir hayli zorladı. Köklü firma, akıllı telefon kameralarının gelişimi karşısında farklı bir yola girmeyi denedi. Tıbbi cihaz üretimine ağırlık vermeye başlayan Olympus, yoluna bu şekilde devam edecek.

Akıllı telefonların geçirdiği evriminin yol açtığı hızlı pazar daralması nedeniyle dijital kamera pazarında finansal olarak büyük bir zorluk ortaya çıkmış oldu. Olympus, gelirlerini artırabilmek için bazı adımlar attı. Üretim sürecini yeniden yapılandırarak katma değeri yüksek değiştirilebilir lenslere odaklandı. Ancak tüm bu çabalara rağmen Olympus’un kamera işi, Mart 2020’de sona eren döneme kadar üç ardışık mali yıl boyunca zarar etmeye devam etti.

 

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar