Yerli üretime verilen önemin arttığı bir dönemdeyiz. Aynı zamanda yaşadığımız gezegenin geleceği konusunda da üreticilerin daha bilinçli hareket ettiğini görüyoruz. Fosil yakıt tüketimini azaltarak atmosfere daha az zarar veren enerji kaynakları tercih edilmeye başlandı. Bu kaynakların başında da elektrik geliyor. Şu anda pek çok aracın elektrikli modellerinin üretildiğini görüyoruz. Otomobiller, yatlar, trenler ve uçaklar üzerinde yoğun bir çalışma sürecine girilmiş durumda. Ülkemizde de bu tarz atılımlar gerçekleşiyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan milli otomobil tanıtımının ardından, şimdi de milli elektrikli tren tanıtımının yapılması söz konusu olabilir. Yakın zamanda üretime geçmesi de söz konusu.

milli-elektrikli-tren-uretimine-baslaniyor

Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ), 2013’te yerli elektrikli tren setlerinin üretimi için görevlendirilmişti. Şu anda yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretmeye hazır durumda. Bu gelişmelerin ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nurullah Albayrak, TÜVASAŞ’ı ziyaret etti. Milli tren üzerinde süren çalışmalar hakkında konuşan Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, elektrikli tren setlerinin üretiminin başladığını açıkladı. Ayrıca alüminyum gövdelerin üretileceği fabrikanın da bitirildiğini duyurdu. Saatte 225 kilometre hıza çıkabilen yerli tren için büyük gelişmeler kaydedilmiş durumda. Üretilecek trenin tüm araçlarının yerli malzemelerden elde edildiği ve bunların kullanılacağı belirltildi.

Önder Kahveci milli elektrikli tren hakkındaki açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Burada şunu özellikle ifade etmek istiyorum; burada bir başarı hikâyesi yazılıyor. Bu hikâye, temenni ederim ki hüsranla sonuçlanmasın. Devlet yöneticileri, ülke yöneticileri, siyasetçiler, sivil toplum örgütleri bu meseleye sahip çıksın. Milli bir değer var, milli bir katma değer oluşturuyoruz; belki ilerleyen süreçte dünya pazarlarında ciddi bir yer bulacak ve Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlayacak, istihdama katkı sunacak ve aynı zamanda cari açığın kapatılmasında önemli bir vazife edinecek.

Bugün gördük ki hakikaten Türk insanı isterse, irade koyarsa ciddi başarılara imza atabilir. Yeter ki siz bu konuda destek sağlayın, yeter ki Türk mühendisinin, Türk işçisinin, Türk memurunun önünü açın, biz hedefe ulaşmakta hiçbir güçlük çekmeyiz. Bu konuda buradan Türkiye Kamu-Sen olarak şunu ifade ediyorum; milli, yerli üretim konusunda üzerimize düşen ne görev varsa hem Sakarya hem de Türkiye genelinde her türlü desteği vermeye biz hazırız.”

Etiketler:,,,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 12 Şub 2020

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar