1890 yılında Kubota, tarım ve iş makineleri üreten bir şirket. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Kubota’nın merkezi ise Osaka’da bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde oldukça etkileyici bir tarım aracıyla karşımıza çıktılar. Kubota elektrikli traktör ilerleyen yıllarda pazarda yerini alacaktır.

Japonya’nın genişleyen tarım arazilerine karşı oldukça azalan tarım işçilerinin yükünü azaltmayı amaçlayan şirket bu yönde önemli bir adım atacak gibi görünüyor. Çiftçilerin birçok işi bu araçla yapabileceği söylenenler arasında. Bu tarım aracının en büyük özelliği ise tamamen otonom olması.

Kubota X adıyla tanıtılan tarım aracı çiftçilerin en büyük dostlarından biri olacak. Otonom traktör, Kyoto’da düzenlenen bir sergide tanıtıldı. Kubota’nın Agribobo isimli otonom teknolojisi programının bir ürünü olan ve fazlasıyla gelişmiş teknolojiler bulunduran traktör için kesin bir üretim tarihi verilmedi. Bütün özellikleri de açıklanmayan traktör hakkında kısıtlı miktarda bilgi sunuldu.

kubota-elektrikli-traktor-fazlasiyla-etkileyici

Aracın teknik özelliklerini tam olarak bilmesek de lityum iyon pillere ve güneş panellerine sahip olduğu bilgisini aktaran yetkililer aracın tamamen elektrik ile çalıştığını da belirtti. Gelişmiş traktörde kamera, GPS gibi yön bulmaya ve olası engelleri tespit etmeye yönelik sensörler bulunuyor. Tabii ki bu verileri işleyecek bir yapay zeka da yönlendirme konusunda araca yardımcı oluyor. Yapay zeka yalnızca yön bulma konusunda yardımcı olmakla kalmıyor. Şu an için yapay zeka hakkında bildiklerimiz arasında hava durumunu takip etmesini, ekinlerin hasat zamanını ve gelişimlerini takip edebilmesini sağlıyor. Bu sayede traktör topraklama, hasat ve tohumlama işlemlerini kendisi gerçekleştirebiliyor.

Kubota X’in en belirgin özelliklerinden biri de tekerlek yerine palet kullanması. Çeşitli arazi koşullarına uyum sağlayabilmek ve işlevselliğini korumak amacıyla böyle bir çözüm üretilmiş. Ayrıca her paletin içerisinde kendisine entegre edilmiş bir motor bulunuyor. Bu da tekerleklerin farklı hızlarda dönebilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede traktörün manevra kabiliyeti de arttırılmış oluyor ve daha dar açılarda dönüş yapabiliyor. Ayrıca bilim-kurgu filmlerinde olduğu gibi aracın gövde yüksekliği ayarlanabiliyor. Bu sayede farklı tiplerde bitkilerin üzerinde onlara hasar vermeden ilerlemesi sağlanabiliyor.

Kubota X’in ne zaman çıkacağı henüz bilinmiyor. Ancak tarım endüstrisinde bu tarz ürünler gitgide yaygınlaşmaya başladı. Yanmar ve CNH Industrial tarafından da otonom tarım araçlarının üretildiğini ve piyasaya sunulduğunu biliyoruz. Kubota X’in bu araçlarla büyük bir mücadeleye gireceği kesin.

Kubota Elektrikli Traktör (Kubota X) Tanıtım Videosu

Etiketler:,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 29 Oca 2020

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar