Koronavirüse Karşı Koruma Sağlamayan Maskeler Açıklandı! Başlangıç noktası Çin’in Wuhan eyaleti olup daha sonra tüm dünyaya yayılan koronavirüs, şu ana kadar yaklaşık olarak 20 milyon insana bulaştı. Çok fazla can kaybına sebep olan virüs birçok ülkede büyük bir kaosa sebep oldu. Ekonomik anlamda çöküntülere neden olan virüs pek çok sektörü derinden yaraladı. Spor, sanat ve daha birçok sektörü etkileyen virüse karşı çözüm bulmak için her şeylerini ortaya koyan bilim insanları mutlaka maske takılması gerektiğini belirtiyorlar.

Virüsün yayılmasını engellemek adına yapılması gereken en önemli şey maske takmak. Kapalı ve açık ortamlar olmak üzere fark etmeksizin bu kuralar uyulması hayati önem arz ediyor. Ancak takmış olduğunuz maskenin türü de bu konuda önemli bir rol oynuyor. Virüs hızla yayılmaya ve çeşitli ülkelerde görülmeye başladığından beri bilim insanları ne tür maskelerin koruyucu olduğu konusunda açıklamalar yapıyor. Son olarak Duke Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, maskelerin damlacıkların etrafa saçılmasını engelleme konusunda ne kadar etkili olduğu konusunda ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

N95 Tipi Maskeler En İyi Tercih!

koronaviruse-karsi-koruma-saglamayan-maskeler-aciklandi

Duke Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmadan önce bile ağızdan havaya saçılan damlacıkların virüsü yayma konusunda en tehlikeli yol olduğu biliniyordu. Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen son araştırmada hangi tip maskenin damlacıkların yayılmasını daha fazla engellediği ortaya çıkartıldı. Bu araştırmaya göre bazı maskeler virüs yayılımını tamamen engellerken bazıları koronavirüsün yayılmasını hızlandırıyor.

Araştırma boyunca 14 farklı tip maske incelendi. N95 tipi maskeler, virüsün yayılmasını engelleme konusunda en yüksek performans gösteren maske olarak dikkat çekti. Daha sonra ise 3 katmanlı ameliyat maskeleri ve ev tipi pamuk maskeler koronavirüse karşı koruma sağlayan maskeler olarak iyi bir performans sergiledi.

Bandanalar ve Boyunluklar Koruma Sağlamıyor!

koronaviruse-karsi-koruma-saglamayan-maskeler-aciklandi

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre bandana ve boyunluk tipi maskeler virüsün yayılmasını engellemiyor, aksine daha çok kişiye bulaşmasını sağlıyor. Benzer şekilde örgü maskelerin de bir koruma sağlamadığı açıklandı. İfade edilen diğer bir ilginç bilgi ise spor yaparken boyunluk tipi maske takan kişilerin, maske takmayan kişilere göre daha çok damlacık yayıyor olması. Bu durum şu şekilde açıklanıyor:

“Boyunluklar, solunum yolundan çıkan büyük boyutlu damlacıkları daha küçük hale getiriyor ve boyunluğu daha kolay aşarak etrafa saçılmasına neden oluyor.”

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarından Martin Fischer, “Özellikle kumaş maskelerin damlacıkları nasıl yaydığını görmek bizi fazlasıyla şaşırttı. Biz insanların maske takması gerektiğini vurguluyoruz fakat lütfen işe yarayan maskeler takın. Evde yapılan pamuklu maskeler damlacıkları çok iyi durduruyor” dedi. Bu ifadesiyle maske seçiminin maske takmak kadar önemli olduğunu dile getirdi. Koronavirüse Karşı Koruma Sağlamayan Maskeler konusunda sizlerin de dikkatli olmasını tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar