Koronavirüs dünyanın her tarafında hızla yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde de etkilerini gördüğümüz koronavirüse karşı önlemler artırıldı. Aynı zamanda virüse karşı mücadele etmek için araştırmalar da yapılıyor. Bu araştırmalar için büyük bir bütçe ayrılmış durumda. Dünyanın farklı bölgelerinden koronavirüse karşı etkili olduğu söylenen tedavi yöntemleri ve hastalığın etkilerini azaltan ilaçlarla ilgili açıklamalar yapılıyor. Geçtiğimiz gün ise ülkemizde koronavirüs ilacı konusunda önemli bir gelişme yaşandı.  Prof. Dr. Ovalı ve ekibi bir ay boyunca laboratuvarlarında karantina altında çalışmalarını sürdürüyorlardı. Bu çalışmaların ilk meyvesi ise dün itibariyle duyuruldu.

Türkiye’de Covid-19’a karşı çalışma yapan ekiplerden birisi de Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi. İmmun plasma tedavisi için büyük bir ilerleme kaydettiklerini belirten Ovalı, geçtiğimiz ay Sağlık Bakanlığı’ndan da onay almayı başarmıştı. Ardından karantina altına girip laboratuvara kapanan ekip koronavirüse karşı ilaç bulmak ve insanlara umut vermek için çalışmalarına devam etmişti. Prof. Dr. Ovalı, 23 Nisan tarihinde koronavirüs ilacı hakkında önemli gelişmeleri paylaşacaklarını duyurmuştu.

Çalışmalarına devam eden ekibin ne gibi sonuçlar elde ettiği henüz bilinmiyor. Ancak yapılan açıklamalar ışığında virüse karşı çok etkili bir keşif yaptıkları ortada. “Dornaz Alfa” isimli projenin tüm insanlara umut olması için çalışmalar sürüyor. Klinik test aşamasına geçilmesi için de hazır oldukları belirtiliyor.

Dornaz Alfa Nedir?

Dornaz alfa ilacı, solunum yolu enfeksiyonlarının sıklık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilen ve genelde “Kistik fibroziste (KF) kistik fibrozis transmembran regülatör (KFTR)” proteininin işlev bozukluğunun tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Dornaz Alfa ya da İngilizce literatürdeki adıyla Dornase Alpha, aslında yaygın görülmeyen bir solunum hastalığı olan “kistik fibroz” vakalarında bulunan bir tür etken maddedir. Dornaz Alfa etken maddesi, bu hastaların balgamlarında bulunan DNA’yı hidrolize ederek katılaşan mukozayı akışkan hale getirir.

Dornaz Alfa yeni bulunmuş bir ilaç değil. 1990’lı yılların başında da bu konuyla ilgili araştırmalar yapıldığı ve ciddi bir bilimsel birikim olduğunu görüyoruz. Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi de bu alandaki bilgi birikiminin üzerine koyarak çalışmalarını yürütüyor. Daha önce farklı tedavilerde kullanılmak üzere insan vücudundaki formundan esinlenilerek yapay olarak da üretilen, aktif şekilde kullanılan bir etken maddedir.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar