ABD’nin ambargo koymasıyla kendi işletim sistemi üzerinde çalışan Çin merkezli şirket Huawei kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığını Ağustos ayında duyurmuştu. HarmonyOS olarak adlandırılan bu sistem hakkındaki detaylar haberimizde yer alıyor.

Huawei ABD’nin koyduğu ambargo sonrasında kendi işletim sistemi hakkkında çalıştığını duyurmuştu. Ağustos ayında Çin’de düzenlenen Huawei Geliştirici Konferansı (HDC 2019) etkinliğinde duyurulan HarmonyOS adını verdikleri işletim sistemini de tanıtmışlardı. Sistemin ilk olarak Çin’de kullanılması ve sonra dünyaya açılmasının planlandığı açıklanmıştı.

Özellikleri

Yapılan etkinlikte HarmonyOS’un çok çeşitli alanlarda kullanılabilme özelliğinden de bahsedilmişti.  Bu alanlar akıllı telefonlardan, akıllı hoparlörlere; sensörlerden, nesnelerin interneti (IoT) temelli cihazlara, bilgisayar ve hatta otomobillere kadar çeşitlilik gösteriyordu.

Açık kaynak kodlu olacak ve kendi derleyecisi ARK ismini verdikleri bir yazılıma sahip.

Android uygulamalarını destekleyecek.

2020’nin ağustos hizmet vermeye başlayacak olan HarmonyOS bütün platformları destekleyecek.

Akıllı Telefonlarda HarmonyOS

Yapılan son açıklamalara göre akllı telefonlarda HarmonyOS kullanılmayacak. Huawei akıllı telefonlarda ruh ikizi olarak tanımladıkları Android’i kullanmaya devam edecek. Zorunlu kalmadıkları durumda HarmonyOS’a geçmeyecekler.

Huawe, Tüketici Yazılımları Birimi Başkanı Wang Chenglu’nun düzenlediği basın toplantısının ana konusu HarmonyOS oldu. Basın toplantısında HarmonyOS’un akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar hariç tüm teknolojik alanlarda kullanılacağını söyledi.

Huawei’nin bu kararı almasında karşısındaki rakibi de etkili olmuş olabilir. Google’ın sahip olduğu Android, dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi. Pazarda Android’e erişmek ve onu yerinden etmek pek de mükün görünmüyor. Android tarafını oldukça mutulu eden bu açıklamlar sonrasında yaşanacaklar merak konusu.

BD yönetimi şu sıralar, Huawei ile ticaret yapmak isteyen şirketleri lisanslıyor. Bu lisanslama işlemlerine en son Microsoft da katıldı ancak Google’ın bu konuyla ilgili görüşü net değil. İlerleyen dönemlerde yaşanabilecek bir gelişme, Huawei’nin ve Android’in geleceğini derinden etkileyebilirmiş gibi görünüyor.

Huawei ve daha fazlasıyla ilgili bilgi almak isterseniz bubitekno’yu takip edebilirsiniz.

Etiketler:,,,,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 09 Ara 2019

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar