10 yaşına giren Google Earth, gidemediğiniz, göremediğiniz diyarları bizlere daha iyi bir şekilde sunmak için iki yeni ve önemli özelliğe kavuşmuş durumda.

 

Karşımıza çıkan ilk özellik ‘Gezgin‘ özelliği. Bu özellik sayesinde, Google Earth ile çıkacağınız sanal yolculuk çok daha verimli ve keyifli olacak. Artık –Google Earth’ün masaüstü sürümlerinde kullanılabilir bir özellik olmakla beraber– dünyanın çeşitli yerlerinden en yeni ve en ilginç görüntüler arasında gezinebileceğiniz yeni bir layer’a (katman) sahip olacaksınız.

Yeni ‘Gezgin’ özelliği ile birlikte keşfetmeniz için sunulacak beş bölüm ise şu şekilde;

  • Street View: Tac Mahal ve Büyük Kanyon gibi önemli yerlerinde dahil olduğu, Google’ın özel araçları ile çekilmiş sokak görüntüleri
  • Earth View: Tıpkı uzaydan göründüğü şekilde -ancak çok daha yakın olarak- sunulan dünyanın çeşitli yerlerinden çarpıcı görüntüler
  • Uydu Görüntüleri Güncellemeleri: Google tarafından yayınlanan en son uydu görüntülerinden oluşmuş bir harita
  • Highlight Tour: seçilmiş binlerce ‘Gezgin’ lokasyonu ile o bölgelere özel hızlı bir gezgin turu atmanızı sağlayacak bir sistem

google-street-view

                              (Street View kısmında bulunan görüntülerden biri – Nepal’deki bir Budist tapınağı)

Gezgin‘ özelliğinden sonra karşımıza çıkacak bir diğer özellik ise ‘Earth View‘ ( ‘Gezgin’ kısmındakinden olayı biraz daha farklı). Earth View için, Google Earth‘de bulunan en çarpıcı ve en gizemli manzaralardan oluşan bir kütüphane diyebiliriz. Uydudan çekilen görüntüler, Google çalışanları tarafından temizlenerek ve düzeltilerek, kullanıcılara sunulacak. Geçen sene başlayan proje ile, şu an uydu görüntülerinin %20‘lik kısmı temizleme işleminden geçmiş durumda. Ancak ortaya çıkan görüntüler muazzam. Google, kısa bir süre sonra bu görüntüleri, Android cihazlar,Chromecast ve Chromebook’lar için duvar kağıdı görüntüleri olarak da sunacak.

Google-Chrome-Extension-Store-01-Plain

Google-Chrome-Extension-Store

İnsanlara müthiş bir deneyim sunan Google Earth, bu yeni özellikleri ile de bizleri alıp başka diyarlara götürmeye devam edecek.

Etiketler:, Gözünüzü bizden ayırmayın! 30 Haz 2015

Yazar Hakkında

{Bubitekno}info@bubitekno.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar