Ülkemizde uzun süredir faaliyet gösteren Ford Otosan aynı zamanda en köklü şirketlerden biri. Yaptığı yatırımlar ile sektörün öncülerinden biri olan Ford Otosan, önemli bir adım atacağını duyurdu. Ayrıca öncelikli olarak belirtmek isteriz ki şirket 30 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında Gölcük’te bulunan fabrikasındaki üretimi koronavirüs salgını nedeniyle durduracağını açıkladı. Yapılan açıklamada “Yurtdışındaki üretim tesislerinde oluşan kesintiler nedeniyle üretim takvimimizde değişiklik yapılması gereksinimi doğmuştur. Bu kapsamda 30.03.2020 – 04.04.2020 tarihleri arasında Kocaeli Gölcük Fabrikamızda üretime ara verilecektir.” denildi.

Amerikan otomotiv devi Ford’a ait ticari modellerinin üretiminde Avrupa’daki tek adres konumunda olan Ford Otosan, Türkiye’de elektrikli araç üretimine başlayacaklarını açıkladı. Bu önemli gelişmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Önümüzdeki yıl Türkiye’nin ilk yüzde 100 elektrikli ticari aracını üretip, dünyaya satmak için hazırız” dedi.

ford-otosan-turkiyede-ticari-elektrikli-arac-uretecegini-acikladi

Ford’un bu kararı almasında, gelişmiş tedarik zincirleri ve altyapılarının önemli bir rol oynadığını belirten Yenigün, “Ford, globalde üreteceği araçların parçalarını buradan tedarik etmek üzere, bizim organizasyonumuz içinde bir ekip kurdu. Ekip, satın alma genel müdür yardımcısının altında çalışıyor. Organizasyonu yeni kurduk. Daha iki ay oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 35 kişiden oluşan bir satın alma ofisi kurduklarını da söyleyen Yenigün, “Ford bizim tedarik zincirine yaklaşımımızı ve altyapımızı görünce bu kararı aldı. Ford, globalde üreteceği araçların parçalarını burada tedarik etmek üzere bizim organizasyonumuz içinde bir ekip kurdu. Ekip satın alma genel müdür yardımcısının altında çalışıyor. Organizasyonu yeni kurduk. Daha iki ay oldu” diye konuştu.

Ayrıca koronavirüs hakkında da konuşan Yenigün “Avrupa’da ekonomide duraklama var. En çok Almanya’ya güveniyorduk ama orada da tökezleme başladı. Geçen hafta Avrupa’da artık korona paniği de başladı ve olaylar çok hızlı gelişti. Bu ticaretin durması demek. İspanya benzer sinyaller veriyor, Almanya’da ölümler arttı. Bunların rakamlara, sonuçlara nasıl yansıyacağını öngöremiyoruz” şeklinde konuştu.

İçinde bulundukları durumu tahmin edilemez olduğunu vurgulayan Yenigün ifadelerinde şunlara da yer verdi:

“Yılbaşında kamyon projeksiyonu yapan firmaların kimisi 8 bin kimisi 10 bin dedi. Şu anda Avrupa’ya ihracat yapan firmalar için söylüyorum. İtalya, İspanya, Fransa siparişleri erteliyor. Nasıl bir öngörüde bulanabilir ki, buna nasıl hazırlıklı olunabilir ki? Bu sene gerçekten buna cevap vermek çok zor. Ama şu an öngörüsüzlük sadece Türkiye’ye özgü bir durum değil, topyekun alçalıyoruz. Herkes alçalırken bizim de alçalmamız çok da kötü bir şey değil.”

Etiketler:,,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 17 Mar 2020

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar