TBMM’de kabul edilen kanun değişikliği elektrikli scooter kullanımına yaş sınırı getirdi. Bu kanunla birlikte kara yollarına eklenen yeni bir tanım da bulunuyor: Bisiklet Yolu

Yeni kanunla birlikte Karayolları Trafik Kanunu’na “bisiklet ve e-scooter sürüşüne ayrılan, taşıt yolu ve yaya alanları ile kesişim noktaları hariç diğer araç ve yaya trafiğine kapalı yol; “e-scooter”, hızı en fazla saatte 25 kilometreye ulaşan, tekerlekli, ayak tahtası ve tutamağı olabilen, dikey bir direksiyon mekanizması içerebilen ve ayakta kullanılan taşıtlar, “bisiklet şeridi” ise yol seviyesinde bisiklet ve e-scooter kullanımı için özel olarak belirlenmiş ve yer işaretlemesiyle ayrılmış yol” olarak tanımlanan Bisiklet Yolu da girmiş oluyor.

elektrikli-scooter-kullaniminda-yas-siniri-15-oldu

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), karayollarındaki gürültü kirliliği ve bisiklet master planlarını göz önünde bulundurarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına danışarak yeni yöntemleri açıkladı. Trafik güvenliği ve teknik koşulların sağlandığı mevcut yollarda, yeni yapılacak olan yapım, bakımından sorumlu olduğu karayollarının kenarına, bisiklet yoluyla gürültü bariyeri yapacak. Trafik güvenliğinin ve teknik koşulların sağlandığı yerlerde, banketleri bisiklet şeridi olarak işaretleyerek bisiklet ve e-scooter kullanımına uygun hale getirecek.

Elektrikli Scooter’da 15 Yaş Sınırı!

elektrikli-scooter-kullaniminda-yas-siniri-15-oldu

Karayollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde yalnızca 15 yaşını doldurmuş olanlar elektrikli bisiklet ve e-scooter kullanabilecek. Yeni kanuna göre sürücüler, sağa ve sola dönüşlerde, bisiklet yolundaki ve şeridindeki bisiklet ve e-scooter kullananlara ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacak. Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa e-scooterlar taşıt yolunda, motorlu bisikletler ise bisiklet yolunda sürülemeyecek. İki elle sürülmesi zorunlu olacak e-scooterda sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınamayacak.

Ayrıca e-scooterlar, otoyol, şehirlerarası karayolları ve azami hız sınırı saatte 50 kilometre üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak. Elektrikli scooter ve kullanımına ilişkin diğer hususlar İçişleri, Çevre ve Şehircilik ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları tarafından müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

Belediyelerin Sorumlulukları Artıyor!

elektrikli-scooter-kullaniminda-yas-siniri-15-oldu

Bununla birlikte; İl Özel İdaresi Kanunu’nda yapılan değişiklikle il özel idarelerine, Belediye Kanunu’nda yapılan düzenlenmeyle ise belediyelere yaya yolu, bisiklet ve e-scooter yolu, şerit, park ve şarj istasyonlarını yapma görevi veriliyor. Ulaşımdan kaynaklanan emisyonların azaltılması amacıyla bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması için hazırlanacak ulaşım ana planlarında bisikletli ulaşıma yer verilmesi veya bisikletli ulaşım ana planının hazırlanması esas olacak.

Etiketler:,,,,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 24 Ara 2020

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar