TCDD, “Çuf Çuf” ile Paylaşımlı Elektrikli Scooter Sektörüne Giriyor! Elektrikli scooter kullanımı diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor. Güncel olarak belirtilenlere göre Türkiye’de 35  bin adet elektrikli scooter bulunuyor. Dünya geneline baktığımızda bu sayının 800 bin adedi bulduğu görülüyor. Ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Yalova, Hatay, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla, Kahramanmaraş ve Kocaeli’de paylaşımlı elektrikli scooter hizmeti kullanılıyor. Bu hizmet çerçevesinde şu ana kadar 10 milyon paylaşımlı elektrikli scooter yolculuğunda 15 milyon kilometre mesafe kaydedildiği ifade ediliyor.

Türkiye’de elektrikli scooter sayısı giderek artmakta. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) paylaşımlı elektrikli scooter sektörüne girmeye hazırlandığını açıkladı. TCDD, “Çuf Çuf” isimli elektrikli scooter ile hazırlıklara başlamış durumda. Karaismailoğlu, TCDD’nin elektrikli scooter için yerli girişimlerden hizmet aldığını aktarırken ilk etapta istasyonlarda hizmet vereceğini de dile getirdi.

tcdd-cuf-cuf-ile-paylasimli-elektrikli-scooter-sektorune-giriyor

Özellikle Martı ve benzeri diğer hizmet sağlayıcılarının sayısının ve kullanıcısının artmasıyla birlikte elektrikli scooter kullanımı oldukça yaygınlaştı. Dünyanın birçok bölgesinde bu konu hakkında bir yasal düzenleme bulunurken ülkemizde böyle bir şey söz konusu değil. Ancak düzenleme getirmekle ilgili çalışmalarına devam eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonluğunda paylaşımlı elektrikli scooter firmaları ve ilgili kamu otoritelerinin katılımı ile Mikro Hareketlilik Ortak Akıl Toplantısı gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun liderlik ettiği toplantı sonrasında açıklanan düzenlemede uyulması gereken kurallar açıklandı. Elektrikli scooter tanımının kara yolları trafik kanununa ekleneceği de toplantıda ele alındı. Böylelikle trafik denetimlerinin gerçekleştirilebileceği belirtildi. Trafik kurallarını ihlal eden elektrikli scooter kullanıcılarına trafik cezası uygulanabilmesinin önünün açıldığı da ifade edildi.

Kurallar

tcdd-cuf-cuf-ile-paylasimli-elektrikli-scooter-sektorune-giriyor

1) Elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak.

2) Bu araçlar, otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.

3) Elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise M ve A1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile izin verilecek.

4) Birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak.

5) Bu araçlarda kişisel eşya haricinde eşya/yük taşınamayacak.

6) Bu araçların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.

7) Elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanımı sağlanacak.

8) Kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.

9) Elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.

10) Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar