Citroen geçtiğimiz yıl Cenevre’de düzenlenen bir etkinlikle Ami One isimli aracını tanıtmıştı. Aradan geçen süreçte aracın ismi Citroen Ami olmuş ve yeni özellikler de araca eklenmiş. Gelin aracın özelliklerine beraber bakalım.

Citroen’in yeni aracı Citroen Ami şehiriçi ulaşımda önemli bir yer edinmeyi hedefliyor. Bu yüzden aracın boyutları da oldukça küçük. Citroen Ami sadece 2.41 metre uzunluğa, 1.39 metre genişliğe ve 1.52 metre yüksekliğe sahip. Araç sahip olduğu bu ölçülerle şehiriçi trafikte rahatça hareket edebilir ve park yeri bulma konusunda diğer araçlara göre daha az sıkıntı çekebilir. Ayrıca aracın ağırlığı da oldukça düşük. Aracın boyutlarıyla orantılı olarak ağırlığı da yalnızca 485 kg.

20-euro-karsiliginda-kiralanabilen-arac-citroen-ami-tanitildi

Ami, kişiselleştirilebilir olmasıyla dikkat çekiyor. Kutu gibi bir tasarıma sahip olan aracın kullanılabilmesi için sürücü ehliyetine ihtiyaç duyulmuyor. Bu yönüyle de oldukça avantajlı bir konumda bulunuyor. Araçta 8 beygirlik elektrik motoru ve 5.5 kWh’lık lityum iyon batarya bulunuyor. Maksimum hızı 45 km/s ile sınırlanan Ami, tek şarjla 70 kilometre yol kat edebiliyor. Ayrıca Citroen Ami standart prizlerle de şarj olabiliyor. Şarj süresinin ise 3 saat olduğu belirtildi. Şehirlerde batarya dolum alanlarının da yaygınlaşmasıyla gün içinde pek çok yere ulaşım sağlamanız mümkün. Uygun kablo ve girişlerin kullanılması durumunda bu alanlardan da şarj edebilmeniz mümkün.

Bu aracın en büyük rakipleri Scooter, bisiklet, toplu taşıma ve mopedler. Ami, küçük boyutları, 7.2 metre dönüş çapı ve sıfır emisyonlu sürüş özelliği ile bu araçlara bir bakıma meydan okuyor diyebiliriz.

20-euro-karsiliginda-kiralanabilen-arac-citroen-ami-tanitildi

Citroen Ami’nin fiyatına gelecek olursak bizi oldukça ilgi çekici bir etiketle karşılıyorlar. Bu araç Fransa’da 6 bin 900 euro’dan başlayan fiyat etiketine sahip olacak. Aracın satış fiyatı olarak belirlenen ücretin dışında kiralanması da mümkün ki asıl ilgi çekici olan kısım bu. Ami’yi uzun dönem kiralama ve araç paylaşım servisleri ile kullanmak da çeşitli seçenekler olarak tüketicilere sunulacak. Araç paylaşım servisiyle dakikası 0.26 euro veya 9.90 euro aylık abonelikle kullanılabilecek Citroen Ami, uzun dönem kiralama seçeneğinde ise aylık 19.99 euro ödemeyle kiralanabilecek.

Citroen Ami ilk olarak 30 Mart tarihinden itibaren Fransa’da satışa sunulacak. Ardından İspanya, İtalya, Belçika, Portekiz ve Almanya’da siparişe açılacak. Teslimatlar ise Haziran ayında başlayacak. Buraya tıklayarak aracın konsept ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz. Türkiye’de bu tarz bir araç kullanmak ister miydiniz?

Etiketler:,,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 28 Şub 2020

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar