Nvidia ve AMD arasındaki mücadeleye tüm şiddetiyle devam ediyor. AMD’nin pazar payındaki artış ve 7nm üzerinde yaptığı çalışmalar Nvidia’yı da bu konuda gelişmeye zorladı. Yaklaşmakta olduğumuz GTC (GPU Technology Conference) GPU Teknoloji Konferansı etkinliği dikkatleri üzerine topluyor. Çünkü 23 Mart tarihinde gerçekleşecek bu etkinliğe teknoloji dünyasının önemli isimleri katılıyor. Nvidia da bu etkinliğe katılacağını duyurdu.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, gündemle ilgili son açıklamalarını mali durum raporunu duyururken yapmıştı. Şimdiyse tüm teknoloji tutkunlarını GTC 2020 etkinliklerine katılmaya davet ediyor. GTC 2020 etkinliğine katılacaklarını bir tanıtım videosuyla da duyuran Huang, katılımcıların pişman olmayacaklarını ifade etti.

Nvidia’nın bu kadar gündeme gelmesinin nedeni geliştirdikleri Ampere teknolojisi. Nvidia’nın yeni ekran kartlarında “Ampere” ismini verdikleri yeni bir teknoloji kullanılıyor. 2000 serisi ile “Turing”i kullanan Nvidia, 3000 serisinde “Ampere” GPU kullanarak inanılmaz bir performans sunmayı amaçlıyor.  7nm olan Ampere mimarisi VRAM anlamında önemli gelişmeler sunabilir. Ortaya atılan yeni iddialara göre Nvidia’nın Ampere teknolojisini GTC 2020 etkinliğinde tanıtması bekleniyor.

Daha önceki yazımızda Nvidia tarafından sızdırılan yeni ekran kartlarının özelliklerinden bahsetmiştik. Onları hatırlayacak olursak;

” GA103 kodlu ekran kartı, 10/20GB GDDR6 VRAM kapasitesine sahip olacak. Ayrıca 60 adet SM, 3480 akış işlemcisi ve 320 bit video belleği özellikleriyle gelecek. GA104 kodlu ekran kartı ise 48 SM dizilimi ile birlikte 8/16GB GDDR6 VRAM bellek kapasitesiyle gelecek ve 3072 akış işlemcisi ve 256 bit video belleği bulunduracak. İki ekran kartı da 7nm Ampere mimarisini kullanacak. Bu kadar yüksek video belleği kapasitesine çıkılmasını sağlayan ise Ampere mimarisi.

Ayrıca Ampere mimarisi sayesinde yeni nesil ekran kartlarının, 12nm olan Turing GPU’lardan yarı yarıya daha az enerji sarf ederek daha yüksek performans sunacağı da söyleniyor.”

Önceki nesil ekran kartlarına göre Ampere mimarili ekran kartları çok daha yüksek performans sunuyor. Eğer bu özelliklerin doğru olduğunu varsayarsak çağ atlattığını da söyleyebiliriz. Sızan bu tarz haberler ve Nvidia CEO’sunun yaptığı açıklamalar beklentiyi ve heyecanı arttırıyor. Sizce Nvidia “Ampere” teknolojisini duyuracak mı, Ampere teknolojisi sızıntılardaki kadar gelişmiş bir teknoloji olarak mı gelecek yoksa AMD’ye yetişmek içi üzerinde çalışılan ve yarım kalmış bir çalışma olarak mı? Sizin fikirleriniz neler?

 

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar