Continental, sürücülerin araba kokpitlerinde dijital göstergelerden daha rahat ve keyifle faydalanabilmesi için 3 boyutlu gösterge paneli geliştirdi. 

Almanya, Hamburg merkezli lastik şirketi otonom sürüş konusunda da teknolojik gelişmelerin altına imza atıyor. Continental, Silikon Vadisi şirketlerinden Leia ile işbirliği yaptı. Bu sayede ortaya çıkardıkları Lightfield teknolojisi sayesinde, sürücüler ve araçtaki yolcular için gözlük kullanmayı gerektirmeyen bir 3D deneyimi sunuyor.

Gösterge panelleri sürekli değişiyor ancak Continental ve Leia’nın işbirliğiyle geliştirilen Lightfield teknolojisi bu konuda bir devrim niteliğinde. Teknolojik gelişmelerle birlikte araçların da birçok özelliğinin üzerine eklemeler yapılıyor. 3 boyutlu gösterge ekranı ise ham haliyle tüketicilere sunulmuyor. Bu noktada en çok dikkat çeken şey gözlüksüz olarak da kullanılabilmesi. Bu teknolojiye otostereoskopik 3D deniliyor. Diğer bir şekilde camsız 3 boyutlu teknoloji olarak isimlendiriliyor.

Bu teknoloji henüz sadece tek bir araçta kullanılıyor. Lüks SUV Genesis GV80 modeli sahip olduğu bu teknolojiyi ilk kez kullanmasıyla öne çıkıyor. Bu teknoloji araç içinde daha fazla güvenlik ve konfor taleplerini karşılamak için kapsamlı ekran teknolojisi ve içerik platformu da sağlıyor.

continental-3-boyutlu-gosterge-paneli-gelistirdi

Continental’in 3D ekranındaki Lightfield teknolojisi, bir kafa izleme kamerasına ihtiyaç duymuyor. Üretilen 3D görüntü, aynı nesnenin sekiz bakış açısından oluşuyor. Genesis GV80’de kullanılacak bir başka teknoloji ise “Cross-Domain Hub” teknolojisi. Bu teknolojisi aracın ekranları arasında içeriklerin paylaşılmasına izin veriyor. Bu teknoloji sayesinde sürücü, bir ekranda görülen bir içeriği araç içerisindeki diğer ekranlarla da paylaşabilir. Bu teknoloji sayesinde sürücü, gösterge panelinde görülen navigasyon görüntüsünü ön yolcu ekranında da gösterebilecek. Bu sayede ön ve arka koltuklardaki yolcular da aynı 3D görüntüyü oturdukları konumlardan rahatlıkla görebiliyorlar. Üç boyutlu görüntünün açısı her yolcunun konumuna göre değişiyor.

3 boyutlu gösterge paneli sayesinde gösterilecek olanlar, civardaki binalar, rota, ibreler ve üreticinin amblemi ile sınırlı değil. Yolcu güvenliğini sağlamak için de işaretler kullanılacak. Önünüzdeki ekranda araçla ilgili sizi bilgilendirecek ve uyaracak nitelikte simgeler de kullanılacak. Özellikle 3 boyutun sağladığı imkanlarla uyarılar daha dikkat çekici şekillerde yapılacaktır. Ekranınızın ortasında parlayacak olan bir dur işaretinin herkesin dikkatini çekeceğinden şüphemiz yok.

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar