SQL‘de bazen kolonlara farklı isimler veya akılda kalıcı isimler vermek isteriz ki mantıklı olanı da budur.Çünkü bir veritabanında her zaman 5 veya 6 kolon olacak değil.Binlerce kolonlu bir veritabanında mantıklı alias atamaları yapmazsak her şey çorba olacaktır 🙂 Alias atama,Alias kullanımından kasıt kolon başlıklarına yeni bir isim atamaktır.Şimdi gelelim aliasların kullanım şekline.

Alias Kullanımı

İki farklı alias atama şekilleri var şimdi bunları ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşacağım arkadaşlar.

alias kullanımı

Tablomuzun isimlendirmeleri bu şekilde olsun.Şimdi bu tablomuzda AD yerine İSİM, SOYAD yerine SOYİSİM ve ŞEHİR yerine de MEMLEKET yazalım.Kodumuz şu şekilde olacaktır.

SELECT ad AS isim, soyad AS soyisim,şehir AS memleket 
FROM kişiler;

Kodumuzu yazdığımızda gördüğünüz gibi kolon isimleri dediğimiz şekilde değişti.

alias-kullanımı2-580x150

Şimdi burada naptık hemen kabaca anlatalım.İlk önce hangi kolonun ismini değişteceğimizi belirledik sonra Select‘le ismini değiştirmek istediğimiz kolonları kişiler tablosundan çağırdık.Alias atama cümlemiz olan AS‘dan sonrada kolonun yeni ismini verdik.Örneğin ; ad kolonunu çağırdık AS dedik sonrada yeni ismini girdik.Bu kadarcık 🙂

Şimdi kolonun isimlerini 1.yöntemle değiştirdik.Gelelim 2.yönteme bu yöntemle de aynı işlem yapalım.Yine AD yerine İSİM yazsın, SOYAD yerine SOYİSİM ve ŞEHİR yerine de MEMLEKET yazacak şekilde yapalım.

Kodumuz şu şekilde olacaktır ;

SELECT ad "isim", soyad "soyisim", şehir "memleket" 
FROM kişiler

alias kullanımı

Evet gördüğünüz gibi kolon isimlerimiz yine değişti arkadaşlar.2.yöntem biraz daha kolay gelebilir daha anlaşılır bir yöntem.

Birleştirme Opetörü Kullanımı

SQL‘de birleştirme operatörü kolonları veya karakterleri diğer kolonlara bağlar.SQL‘de birleştirme operatörü iki dik çizgi ile ifade edilir ( || )

Şimdi üst konuda da kullandığımız AD,SOYAD,ŞEHİR kolonlarından oluşan tablomuzu kullanalım.Örneğin AD ve SOYAD kolonlarını birleştirelim hemen.

Kodumuz şu şekilde olacaktır ;

SELECT ad || soyad "Kişi Ad_Soyad" 
FROM kişiler

birleştirme operatörüGördüğünüz gibi ikim kolon birleşti arkadaşlar.İki kolono birleştirdik ve yeni bir Alias’a atatadık “Kişi Ad_Soyad” şeklinde karışmasın diye 🙂

Bugünki dersimiz bu kadar arkadaşlar kolay gelsin herkese.

Bir önceki dersimizde Aritmetik Operatörler başlığıyla SQL dilinde aritmetik operatörlerini anlatmıştık.

Etiketler:,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 07 Tem 2015

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar