The Sinking City geliştiricisi Frogwares, Steam’deki sürümün satın alınmaması konusunda uyardı. İkili arasında dava devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl, The Sinking City geliştiricisi Frogwares ile yayımcı Nacon arasındaki sözleşme anlaşmazlığı, oyunun Steam’den kaldırılmasına neden olmuştu. 2021’in başında bir Fransız mahkemesi, Frogwares’in sözleşmeyi hukuka aykırı bir şekilde feshettiğine karar vermiş ve bu nedenle, nihai bir karar verilene dek eski şartların geçerliliğini koruduğu hükmünü vermişti. Bunun sonucunda Steam’e geri dönen oyunun satışı bir süre sonra durdurulmuştu.

the-sinking-city-yayincisi-oyunu-korsan-bir-sekilde-steame-sundu

The Sinking City, geçtiğimiz hafta yeniden Steam’deki yerini aldı. Ancak beklenmedik bir şekilde Frogwares oyunun satın alınmamasını, sunulan oyunun stüdyonun yayınladığı versiyon olmadığını, Nacon’ın oyunu crack’leyip korsan bir şekilde Steam’e sunduğunu açıkladı.

Frogwares’in resmî web sitesinde yayınladığı uzunca bir yazıda, iki şirket arasındaki olayların özeti anlatılıyor. Buna göre Frogwares, Nacon’ın Steam’de yayınladığı versiyonun Gamesplanet için özel olarak hazırlanan bir yapı olduğunu, cracklenmiş ve logolarla birlikte diğer içeriklerin kaldırıldığı korsan bir sürüm olduğunu kanıtlarıyla birlikte iddia ediyor.

Yapılan bu korsan işlemin, deneyimsiz kişilerce değil Unreal Engine konusunda uzman birileri tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor. Frogwares tüm bunları Nacon tarafından yayınlanan korsan Steam versiyonun indirilip, kendilerinde bulunan şifre kırma anahtarıyla ortaya koyulduğunu ekliyor ve bu işi yapanların şifre kırma anahtarını bile değiştirmeyle uğraşmadığını açıklıyor.

Ayrıca yazıda Nacon’ın bu anahtarı nasıl elde ettiklerini bildiklerini de iddia ediyorlar ancak bunun yalnızca mahkemede açıklanacağını söylüyorlar.

Dava süreci devam ederken oyun şuan Steam’de satılmaya devam ediyor ve Nacon tarafından Steam üzerinden yapılan açıklamada ise, oyunun şu anki sürümünün yalnızca Steam cloud eşitlemesi gibi Steam bazlı özellikleri barındırmadığını, bunların haricinde tam versiyon olduğunu savunuyor.

Bakalım olaylar nereye varacak ve oyun için nihai kararı verecek mahkemeden neler çıkacak.

Etiketler:,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 02 Mar 2021

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar