Google’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı bulut oyun platformu Stadia için testler başladı. Ancak test sonuçları kimseyi memnun etmedi. Detaylar haberimizde.

Google Stadia Nedir?

Google Stadia, Google’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı bulut oyun platformu olarak duyurulmuştu. Yani yüksek sistem gereksinimleri olan oyunları düşük seviyeli sistemlerde oynayabileceğiniz bir platform olarak özetleyebiliriz. Google, Stadia ile oyunları bilgisayarınıza yüklemeye gerek kalmadan internet üzerinden oynamanıza olanak sağlıyor. Herkesin merakla beklediği Stadia sonunda test edilmeye başlandı. Fakat Stadia oyuncular tarafından denendiği anda eleştirilmeye başlandı. Stadia ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Stadia’nın muhtemel rakiplerinden PS5 için de buraya bakabilirsiniz.

 

Beklentiyi Karşılayabildi mi?

Oyuncuların oyuna Google sunucuları aracılığıyla bağlandığı sistem Stadia sunuldu. Google Stadia için en önemli şey internet hızının uygun kalitede olması. Yani Stadia’dan verim alabilmeniz için yüksek internet hızına ve düşük gecikme sürelerine sahip olmanız gerekiyor. Google yaptığı sunumda internet hızı konusunda bu kadar endişelenilmesine gerek olmadığını söylemişti. Yayınladıkları görselle de insanların içine su serpmişti diyebiliriz. Fakat yayınlanan bir video ile Google Stadia’nın çok yüksek internet hızlarında bile verimli olarak kullanılamadığı görülüyor.

Google Stadia’dan Korkunç Bir Başlangıç!

Google Stadia’dan Korkunç Bir Başlangıç!

Dünya’nın birçok yerinde ulaşılması neredeyse imkansız olan bu hızlarda bile oyunlarda gecikme oluyor. Bu test sonucunda Google Stadia’nın uzunca bir süre Türkiye’de olmamasını bekliyoruz. Bu kadar yüksek kaliteli bir internet bağlantısında bile böylesine kötü sonuç alan Google sistemini nasıl devam ettirecek göreceğiz.

Sorun Google sunucularıyla bağlantısı olması da muhtemel. Ama henüz çok yaygınlaşmayan Stadia’da sunuculara bu denli yük binmesi ve gecikmeler yaşanması herkesin bir anda şaşırmasına, kullanılıp kullanılamayacağına ve sistemin nasıl düzeltilebileceğine odaklanmasına sebep oldu.

Oyunlardaki gecikme süresi 1 saniyeyi aşıyor. Bu oyun keyfini mahvetmek için yeterli bir süre. Şimdilik Google tarafından bir açıklama gelmese de oyuncular umutlarını kaybetmiş değil.

Test videosundan da açıkça görebildiğiniz gibi 1 saniyeyi aşan gecikmeler mevcut. Google, sunucularıyla oyuncuların iletişim kurmasının sıkıntı yaratabileceğini bu teknolojiyi devreye sokmadan bildiği için bunun üzerinde sıkı çalışmıştı. Hatta şirketin mühendislik biriminin başkan yardımcısı olan Madj Bakar, Stadia’nın bilgisayardan ya da konsoldan daha hızlı çalışacağını öne sürmüştü. Google’ın birçok konu hakkında hala çalışması gerekiyor.

 

 

 

 

Etiketler:,,,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 20 Kas 2019

Yazar Hakkında

{Bubitekno}info@bubitekno.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar