Yeni nesil akıllı telefonların en büyük sorunu ; şarj ve pil ömrü.Şarjımız bir gün yetsin diye neler yapmıyoruz neler.Telefon şarj ederken yaptığımız birçok yanlış var peki telefonlarımızı nasıl şarj etmeliyiz ?

Telefonunuzu bilgisayarda şarj etmeyin!

Telefonunuzu, bilgisayardan USB kablosu ile şarj etmek sadece çok vaktinizi almıyor aynı zamanda akıllı telefonunuza da zarar veriyor. USB kabloları genelde normal kablolardan daha fazla gerilim yaratmaktalar ve bu da telefonun daha fazla ısınmasına sebep olan bir etken. Bundan dolayı ısınma, telefonunuzun pil ömrünü etkiliyor, kısaltıyor.Telefonunuzu yüksek voltajlarda şarj ederseniz kapasitesi birkaç ay içerisinde gözle görülür bir şekilde azalacaktır.

Şarjınızı tamamen bitirmeyin!

Telefonunuzu şarj etmek için, şarjı komple bitireyim diye oyunlar oynamaya, sosyal medyada saatlerce gezmenize gerek yok. Aynı pil üzerinde yapılan araştırmalar tamamen kullanılmış pillerin 300-500 defa şarj edildiğini fakat yüzde 25 ile yüzde 50 arasındayken şarja takılan cihazların 1000-2,500 defa şarj edilebildiğini gösteriyor. Bu yüzden cihazınızı şarjı yüzde 30-50 seviyelerindeyken gönül rahatlığıyla şarj edebilirsiniz.

Telefonunuzu tüm gece şarjda bırakmayın!

En kötü huylarımızdan bir tanesi telefonu gece şarja takıp ertesi gün kalkana kadar telefonun şarjda durması.Bu da telefonumuzun bataryasına zarar veriyor. Ne yazık ki telefonumuzun pilini örneğin yüzde 80 civarından şarj edip, şarjı kapatacak bir uygulama yok bu yüzden iş bize düşüyor. Araştırmalar cihazı yüzde 70-80 civarından şarj etmenizin ve gece şarjda bırakmamanızın size yaklaşık 1000 şarj kadar fazladan ömür sağlayabileceğini gösteriyor.

Evet birçoğumuzun yaptığı hatalar bunlar.Bu hataları hep yaptık bir de bizim dediğimiz şekilde telefonunuzu şarj etmeyi deneyin uzun süreçte faydasını göreceksiniz 🙂

Etiketler:,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 01 Ağu 2015

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar