Koronavirüs Takip Uygulaması Geliştiriliyor! Koronavirüs ülkemizdeki etkilerini giderek artırıyor. Buna yönelik olarak çeşitli önlemler alınıyor. Şu anda üzerinden çalışılan bir önlem ise fazlasıyla önemli. Özellikle ülkemizde hala durumu ciddiyetini kavrayamayan kesimi oldukça ilgilendiriyor. Koronavirüs Takip Uygulaması geliştirilme aşamasında. Pandemi İzolasyon Takip Projesi’ (İTP) adı verilen uygulama salgının zayıflatılması ve hastaların izolasyonunun denetiminde kullanılacak.

Yapılan açıklamada; projenin, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin işbirliğiyle uygulandığı dile getirildi.

Proje kapsamında koronavirüs testleri pozitif çıkanların, hem kendilerinin hem yakınlarının hem de toplumun sağlığı için gerekli izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesinin planlandığı vurgulandı. Ayrıca uygulamanın, 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanununa aykırı olmadığı belirtildi. Bakan Fahrettin Altun attığı tweet ile proje üzerinde çalışılmaya devam ettiğini ifade etti.

Pandemi İzolasyon Takip Projesi’yle;

  • Covid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse, telefonlarına uyarı mesajı gelecek.
  • Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.
  • Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak.
  • Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

koronavirus-takip-uygulamasi-gelistiriliyor

Evde izole edilmesi gereken hastaların ‘dijital yöntemle takip edileceğini’ ifade eden Bakan Koca uygulamayı “Gerekirse hemen kendisini uyaracağım bir sistem” olarak tanımladı.

Uygulamada ‘aile takibi’ ile ‘risk bölgeleri’ kategoriler de var. Bakan Koca uygulama hakkında şu sözleri dile getirdi:

“Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu üç operatör ve BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar.

“Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak.”

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar