Henüz kendi üzerimizden yerli otomobilin etkisini atamamışken bir haber de yavru vatan KKTC’den geldi. Kuzey KIbrıs Türk Cumhuriyeti de kendi otomobilini tanıttı. Yerli ve milli olan ürünlerin üretilmesinde bir artış olan günlerde KKTC de bir atılım gerçekleştirdi. KKTC yerli otomobili ile ilgili detaylar haberimizde.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi tarafından geliştirilen “Da Vinci” isimli araç tanıtıldı.

Da Vinci küçük ama oldukça gelişmiş özelliklere sahip olan bir araç. Tek yolcu kapasiteli olan Da Vinci, tek şarjla 100 kilometre yol katedebiliyor. Aracı tamamen şarj etmek için ise 30 dakika yeterli. Bunu da lityum-iyon pillere ve hızlı şarj desteğine borçlu. Ancak hızlı şarj özelliğini kullanmazsanız aracı 3 saate şarj edebiliyorsunuz.

KKTC yerli otomobili olan Da Vinci’nin gelişmiş özelliklere sahip olduğunu söylemiştik. Sürücü güvenliğine de oldukça dikkat edilmiş. Aracın çevresinde bulunan gece görüş özelliğine sahip 4 adet kamera ile kör noktalar görünür hale getirilmiş. Ayrıca sürücü koltuğunda ve direksiyonda da hava yastıkları bulunuyor.

kktc-yerli-otomobili-da-vinci-yi-tanitti

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından geliştirilen aracın fren sistemi de enerji tassarufu sağlamaya yönelik olarak tasarlanmış.  Araç iki silindir, devreli fren sistemine sahip. Araçta bulunan rejeneratif frenleme sistemi, fren kullanıldığında aracın bataryasının yeniden şarj edilmesini sağlıyor. Bu da, bu tarz araçların gelecekteki önemini yansıtan bir teknoloji.

Yapılan açıklamada, aracın Lefkoşa-Mağusa arasındaki 80km’lik mesafeyi yalnızca 1 TL’ye gidebileceği açıklandı. Ayrıca ulaşımı oldukça ucuza getiren bu aracın konforundan da pek ödün verilmediğini söyleyebiliriz. Araç içinde bulunan bir aparatla telefon gibi teknolojik cihazların da kullanılmasına imkan tanınmış.

Doğu Akdeniz Ünveristesi öğrencileri tarafından Da Vinci isminin verilmesi de oldukça hoş olmuş. Çünkü Leonardo Da Vinci, Rönesans Dönemi’nde yaptığı geleceğe dönük ve ilerigörüşlü tasarımlarla tanınan bir isim. Öğrencilerin de araçlarını bu amaçla tasarladığını düşünürsek oldukça uygun bir isim verildiğini söyleyebiliriz.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi Başkanı ve DAÜ Rektör Koordinatörü olan Yrd.Doç.Dr. Davut Solyalı, KKTC yerli otomobili olan, Da Vinci’nin en kısa zamanda kampüs içinde kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Gözünüzü bizden ayırmayın! 04 Şub 2020

Yazar Hakkında

Berkant Narman {Berkant Narman}berkant.narman@gaminginturkey.com

Yorumlar