Bugünki dersimizde SQL’de between kullanımı hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.Nedir,nasıl kullanılır ne işe yarar bunlara cevap bulacağız.

Between Nedir ?

Between, select ve where şartı ile birlikte kullanılan bir operatördür.En kaba şekilde bir aralığı tarif etmektedir.Örneklemek gerekirse Çalışanlar adında bir tablomuz olsun ve bu toplada da çalışanların yaşlarının olduğu bir sütun olsun biz bu verilerden yaşları 20 ile 30 arasında olanların getirilmesini istersek bunu between ile çok basit şekilde yapabiliriz.Örneklerimizde sizde göreceksiniz.

Yani bir veritabanında bir alana ait verilerin belli bir alan aralığında veya değer aralığında olanları gösterilmisini sağlar.

Between Nasıl Kullanılır ?

Örnek : Çalışanlar (employees) adında bir tablomuz olsun.( bu tabloda çalışanlar hakkında ayrıntılı bilgiler bulunuyor.) Bu tablodan maaşı (salary) 2500 ile 3500 arasında olan çalışanların soyismini (lastname) ve maaşını (salary) getirelim.

Kodumuz şu şekilde olacaktır ;

SELECT last_name, salary
FROM employees
WHERE salary BETWEEN 2500 and 3500 ;

Ekranımıza gelen görüntü şu şekilde olacaktır ;

between kullanımı

Örnek : Aşağıda kullanacağımız bir personel tablosu var arkadaşlar.Bu tablodan yaşı 20 ile 26 arasında olan personellerin isim, soyisim ve yaş bilgilerini getirelim.

sql personel tablosu

Kodumuz şu şekilde olacaktır ;

SELECT isim, soyisim, yas
FROM personel 
WHERE yas BETWEEN 20 and 26 ;

ve kodumuzun sonucu olarak ekranımıza şu görüntü gelecektir ;

between kullanımı

Evet arkadaşlar konumuz hakkında örneklerimiz bu kadar umarım anlamışsınızdır.Gayet kolay ve zevkli bir konu zaten herkese kolay gelsin 🙂

Bir önceki dersimizde Karşılaştırma Operatörleri başlığı ile karşılaştırma operatörleri hakkında ayrıntılı bilgi verdik.

Etiketler:,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 22 Tem 2015

Yazar Hakkında

{Bubitekno}oguzhan.yilmazer@gaminginturkey.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar