Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia‘nın kuruluşu 1865’lere dayanmakta.Böylesine bir geçmişi olan bir cep telefonu firmasının nasıl olurda bu kadar gerileyebilir,çökebilir.Buyrun hep birlikte bakalım.

Finlandiyalı şirkette Nokia adı ilk olarak 1967 yılında üç şirketin birleşmesi ile “Nokia Corporation” olmuştur.1970’lerin sonunda da Salora şirketiyle birlikte ilk telefonlarını üretti.

Nokia’nın İlk Telefonu

1979 yılında, Nokia İskandinav renkli TV üreticisi Salora firması ile ilk telefonları Mobira oluşturmak için ortaklık yaptılar.

mobira

Mobira sadece 10 kg ağırlığında 🙂 Birkaç yıl sonra Nokia, dünyanın ilk uluslararası hücresel sistemini ve bağlantılı mobil telefon ağını başlattı.1984 yılında Nokia, Salora firmasını satın aldı ve NokiaMobira telekomünikasyon birimi adı verildi.

O yıl içerisinde taşınabilir ilk telefonlardan biri olarak lanse edilen Mobira Talkman çıktı.Taşınabilir dediysek hemen öyle küçülmedi telefonlar ama yavaş yavaş kilogramları azaldı.Mobira Talkman 5 kg ağırlığında ve araç içerisinde ve dışarasında kullanılıyordu binbir çileyle.

mobira talkman

Firma üç yıl sonra ilk kompakt telefonu ve  aynı zamanda dünyanın ilk cep telefonu olan Mobira Cityman 900 adını verdiği 800 gram ağırlığındaki cep telefonunu üretti.Bu telefonun ozamanki fiyatı ise $5,456.

mobira cityman 900

Mobira Cityman 900 adeta ikon haline gelir.O zamanın Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov Ekim 1987’de bir basın toplantısı sırasında Moskova-Helsinki’ye bir çağrı yapmak için kullanır ve bu olaydan sonra telefonun lakabı “The Gorba” olarak kalır.

the gorba

Ertesi yıl firma zor dönemler geçirdi ve bu dönemde de firma başkanı Kari Kairamo intihar etti.Firma daha sonra 6 birime bölünde ;  telekomünikasyon, tüketici elektroniği, kablolar ve makineler, veri, cep telefonları ve temel Sanayi.1989 yılında ise NokiaMobira ortadan kalktı ve artık  Nokia Cep Telefonları oldu.

Nokia Cep Telefonları

1990 yılında firma artık sadece cep telefonu sektörüyle uğraşacaktı ve diğer tüm birimler satıldı.1991 yılında, dünyanın ilk GSM görüşmesini Finlandiya Başbakanı Harri Holkeri yaptıkdan sonraki yıl firma ilk GSM telefonu Nokia 1011‘i çıkarttı.

nokia 1011

Mobira Cityman 2000 olarak da bilinen Nokia 1011‘de 90 dakika konuşma süresi ve 99 kişi kayıt edebilme özelliği bulunuyordu.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6

Etiketler:,,, Gözünüzü bizden ayırmayın! 17 Ağu 2015

Yazar Hakkında

{Bubitekno}info@bubitekno.com

En güncel mobil, oyun, yazılım, internet, donanım, televizyon teknolojileri, teknoloji haberleri, videoları ve incelemeleri burada.

Yorumlar